Nina Táborská Rôzne

Jedeň deň v úlohe dobrovoľníka: Aká je v skutočnosti Zóna bez peňazí?

Pred týždňom sme vám priniesli rozhovor s organizátorom Zóny bez peňazí, ktorá podporuje recyklovanie a výmenu vecí ľuďmi už nechcenými. V sobotu sme sa akcie zúčastnili ako jeden zo spoluorganizátorov. Sú ľudia stále ľuďmi a Vianoce o darčekoch z lásky?

Ilustračný obrázok k článku Jedeň deň v úlohe dobrovoľníka: Aká je v skutočnosti Zóna bez peňazí?
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Zóna bez peňazí sa konala súčasne až v 60 mestách na Slovensku. Manik, zakladateľ komunitného Projektu Život a organizátor Zóny bez peňazí nám venoval netradičný rozhovor, z ktorého vznikla pozvánka stať sa jedným zo spoluorganizátorov projektu a priložiť ruku k dielu. Výzvu sme prijali a zistili sme nasledovné.

Ak poznáte bratislavský Bateliér len ako pártypriestor, boli by ste prekvapení. Už o jedenástej, kedy sa oficiálne otvorilo pre verejnosť, sa Bateliér naplnil ľuďmi a vecami skutočne najrôznejších kategórií.

Nájsť ste tu mohli od knižiek, keramiky, šperkov, cez hračky, hudobné nástroje, kuchynské potreby, kozmetiku, pravdaže oblečenie, ktoré predstavovalo najpočetnejšiu kategóriu až po tlačiareň, Xbox, barle či zbierku kameňov.

Zúčastnili sme sa Zóny od začiatku, kedy sme mali možnosť zapojiť sa do samotnej prípravy, vykladania a triedenia stoviek vecí, usmerňovania ľudí – vyskúšali sme si byť na jeden deň dobrovoľníkom. Celé podujatie sa nieslo v pokojnom duchu. Neustále prichádzali ďalší a ďalší ľudia s veľkými škatuľami a vreciami plných vecí, či tí, ktorí prišli vyberať.

Organizátori sa rozdelili a všetko išlo tak prirodzene, že nebolo nutné dávať rozsiahle pokyny či akékoľvek príkazy. Veľmi rýchlo sme pochopili, čo je podstatou Zóny bez peňazí.

Nie sú to spomínané veci, ktoré sa prinášali a odnášali. Podstatou sú ľudia. Tí, ktorí stoja za celým projektom a dobrovoľne, nezištne a z vlastného presvedčenia pomáhajú. Nikoho nesúdia, nikoho sa neštítia a žijú nie pre seba, ale pre druhých. Sú ľuďmi.

Potom sú to tí, ktorí prišli a na Zóne sa podieľali tak, že niečo priniesli, odniesli alebo aj oboje. Jedno však mali spoločné. Prišli preto, aby obdarovali druhých. Ľudia hľadali veci pre rodinu, pre priateľov na Vianoce, pre svoje deti, pre svojich partnerov. Nie chamtivo, bezducho a bezcieľne ako vo veľkých nakúpných centrách. Neodchádzali bez energie ani s prázdnymi peňaženkami. Odchádzali spokojní a štastní, s taškami plnými darčekov pre svojich najbližších.

Na bratislavskú Zónu bez peňazí prišlo viac ako 700 ľudí, ktorí si povymieňali stovky vecí. Na záver zostali 4 krabice s knihami, 18 krabíc a 25 vriec s oblečením a 3 vrecia hračiek. Všetky sa momentálne nachádzajú v priestoroch Streetwork s ľuďmi bez domova – OZ Vagus.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM