Webnoviny - Svet

Jedno zo siamských dvojčiat údajne prežilo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku sa po dva a pol roku narodili ďalšie siamské dvojičky – Šimonko a Jurko. Lekári Detskej fakultnej nemocnice sa po zhoršení zdravotného stavu bračekov rozhodli deti operatívne oddeliť. Zdroj z prostredia nemocnice cas.sk krátko po 18-tej hodine informoval, že operácia sa napriek veľkému úsiliu tímu chirurgov nepodarila a obaja siamskí bratia zomreli. Podľa televízie TA3 sa podarilo dvojičky oddeliť, jeden z chlapcov údajne neprežil, druhý je v stabilizovanom stave. Operáciou zachraňovali jedného chlapčeka, mal totiž šancu na prežitie.

Lekári na špeciálnej tlačovej konferencii dnes napoludnie povedali, že zdravotný stav chlapčekov je veľmi vážny. Jedno dieťatko trpelo nepriechodnosťou čriev, práve preto sa lekári rozhodli operovať okamžite. Tento chlapček mal podľa lekárov šance na prežitie minimálne. „Ten druhý šancu určite má, preto sa to všetko robí,“ konštatovala lekárka Eva Franeková, zástupkyňa prednostu Oddelenia patologických novorodencov a JIRS.

Chlapčekovia boli od narodenia na umelej ventilácii. Ich stav bol kritický, keďže mali okrem zrastenia aj iné zdravotné komplikácie. Mali spoločné aj viaceré dôležité žily. Lekári prípad označili za najťažší z posledných troch, ktoré riešili v priebehu desiatich rokov. Chlapci boli zrastení v oblasti brucha a pečene. Najkomplikovanejšie malo byť rozdelenie práve pečene. Obaja chlapci sa narodili si rovnakým postihnutím srdca. Jeden z nich mal aj vážne poškodený mozog hydrocefalom, uviedli na tlačovej konferencii lekárka Eva Franeková a šéf Detskej fakultnej nemocnice Daniel Žitňan.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM