Webnoviny - Svet

Jere Lehtinen zavesil korčule na klinec

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, APDALLAS 9. decembra (WEBNOVINY) – Fínsky hokejový útočník Jere Lehtinen oznámil v stredu ukončenie kariéry. Tridsaťsedemročný pravý krídelník strávil všetkých 14 sezón v NHL v klube Dallas Stars. Po uplynulej sezóne, v ktorej si v 58 zápasoch pripísal 17 bodov (4+13), si vzal čas na rozmyslenie o pokračovaní kariéry, no napokon sa rozhodol zavesiť korčule na klinec.

Rodák z Espoo, ktorého draftovali v roku 1992 Minnesota North Stars z 88. miesta, vstúpil do NHL v sezóne 1995/96 už po presťahovaní klubu do Dallasu. V 875 zápasoch NHL získal 514 bodov (243+271), v 108 zápasoch play-off pridal 49 bodov (27+22). Najväčší úspech dosiahol v roku 1999, keď sa tešil zo Stanleyho pohára. V treťom predĺžení 6. duelu finálovej série proti Buffalu prihral na pamätný rozhodujúci gól Brettovi Hullovi, ktorý stál v bránkovisku Dominika Hašeka. Rozhodcovia sporný gól znamenajúci Stanleyho pohár pre Dallas uznali. Lehtinen sa stal aj držiteľom troch Trofejí Franka J. Selkeho pre najlepšie brániaceho útočníka (1998, 1999 a 2003).

„Je to ťažké rozhodnutie vzhľadom na fakt, že som celý svoj doterajší život hral hokej a teraz som sa musel rozhodnúť, že s ním končím. Nech je akokoľvek, keď sa obzriem na všetky tie nádherné chvíle, ktoré som tu počas 15 rokov zažil, je pochopiteľné, že som veľmi vďačný za šancu odohrať všetky tieto roky v jednom tíme. Spomienky na to, keď som hrával v Dallase, nikdy nevyblednú a vždy budem hrdý na to, že som kariéru ukončil tam, kde som ju začal,“ skonštatoval Lehtinen vo svojom oficiálnom vyhlásení.

Jere Lehtinen patrí aj k najúspešnejším hráčom vo fínskej reprezentácii, s ktorou získal jednu zlatú (1995) a tri strieborné medaily na MS a jedno striebro a tri bronzové kovy na ZOH. Je jediným Fínom, ktorý je víťazom Stanleyho pohára aj majstrom sveta. O členstvo v Tripple Gold klube ho pripravila nešťastná prehra vo finále olympijského turnaja v roku 2006 v Turíne zo Švédskom (2:3), ktorá bola pre „Suomi“ prvou a jedinou na turnaji.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM