Webnoviny - Svet

Jobbik chce vytvoriť tieňovú vládu

WEBNOVINY.SK

Gábor Vona Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 12. februára (WEBNOVINY) – Maďarská krajne pravicová strana Jobbik plánuje vytvoriť tieňovú vládu, oznámil v piatok v Budapešti predseda strany Gábor Vona. On sám bude jej predsedom, a zároveň kandidátom strany na premiéra. Strana chce podľa Vonu v budúcej vláde desať kresiel. Šéfovať chce „predovšetkým tým ministerstvám, ktoré už existujú“, no chce vytvoriť aj nové. Jobbik by rád mal pod sebou ministerstvo pre príslušníkov maďarských menšín za hranicami, ako aj ministerstvo pre cirkevné záležitosti. Ani jedno z nich v súčasnosti neexistuje.

Čo sa týka ekonomickej politiky, Jobbik chce podľa Vonu vo vláde presadzovať „zlatú strednú cestu“. To znamená, že nechce ani úplnú decentralizáciu, ktorá by paralyzovala vládu, ani centralizáciu, ktorá by vláde dávala neobmedzené právomoci.

Prvé kolo maďarských parlamentných volieb sa uskutoční 11. apríla a druhé o dva týždne nato, teda 25. apríla. Jasným víťazom sa už dopredu zdá byť opozičná strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána, ktorá má v prieskumoch verejnej mienky obrovský náskok pred vládnymi socialistami. Na treťom mieste sa už dlhé mesiace drží Jobbik, v poslednom prieskume agentúry Szonda Ipsos mal dokonca 14 percent. Iné strany by sa do parlamentu podľa všetkého dostať nemali.

Do vlády sa Jobbik pravdepodobne nedostane, pretože Orbán, ktorý bude vládu pravdepodobne vytvárať, opakovane odmietol budúcu spoluprácu s touto stranou. V pondelok vyzval občanov, aby Jobbik nevolili, keďže hlasovať za túto stranu je podľa neho to isté ako hodiť svoj hlas do koša.

SITA/MTI

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie