MI Politika

Judášske peniaze, ZRADA! Kričí Fico na Sulíka. V minulosti však posvätil to isté

Dva energetické giganty ZSE a VSE sa spoja pod hlavičkou nemeckej firmy e.on. Zabrániť tomu mohol minister hospodárstva Sulík, ktorý sa však rozhodol inak. Teraz to schytáva od Smeru.

Ilustračný obrázok k článku Judášske peniaze, ZRADA! Kričí Fico na Sulíka. V minulosti však posvätil to isté
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bude to nepochybne najväčší obchod v energetike za uplynulé roky. Nemecký akcionár RWE predá svoj 49-percentný podiel vo Východoslovenskej energetike (VSE) nemeckej firme e.on. Tá už vlastní rovnako 49-percentný balík akcií v Západoslovenskej energetike (ZSE). Získa tak kontrolu nad dvoma tretinami slovenskej distribúcie elektriny. Robert Fico to vníma ako riziko a hovorí o zrade ministra R. Sulíka, ktorý tomu nezabránil.

Čo z toho má štát

Celá úloha ministra hospodárstva v tomto obrovskom obchode spočíva v tom, že si ako zástupca štátu neuplatnil predkupné právo na 49 percent akcií VSE. Vďaka tomu ich môže kúpiť e.on.

„Snažili sme sa niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkom slušnú sumu,“ vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík.

Konkrétne pribudne do štátnej pokladnice 35 miliónov eur. Okrem toho ešte štát dostal možnosť odkúpenia paroplynovej elektrárne Malženice od Západoslovenskej energetiky.

Smer je z tohto rozhodnutia zdesený. Jeho predseda Robert Fico hovorí o zrade. Je presvedčený, že štát mal podiel vo VSE odkúpiť radšej sám.

Judášske peniaze

Predseda Smeru obvinil Richarda Sulíka, že týmto rozhodnutím len dokonal dielo skazy, keďže śamotná privatizácia v energetike sa začala za ministrovania Ivana Mikloša v roku 2002, keď mu R. Sulík robil poradcu.

“Tu nejde o 35 miliónov eur. Tu ide o judášsky groš za to, aby e.on ovládal dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku,” vyhlásil R. Fico.

Podľa šéfa Smeru sú elektrické distribučky zlaté vajcia, ktoré svojim zahraničným spolumajiteľom vyniesli za 17 rokov stovky miliónov eur na dividendách.

“Teraz bude dve tretiny distribúcie elektriny ovládať jedna nemecká spoločnosť. To je najväčšia zrada. Nemusí prísť ani noha nemeckého vojaka ako v roku 1939 v Poľsku alebo neskôr u nás,” dodal R. Fico.

Robert Fico však kritizuje niečo, čo v minulosti urobila aj jeho vlastná vláda. Štát si vtedy tiež neuplatnil predkupné právo, keď balík akcií distribučky SSE získala EPH Daniela Křetínskeho. Šéf Smeru sa bráni, že vtedy na to nemali peniaze. Matovičova vláda však čelí najväčšej hospodárskej tiesni od konca druhej svetovej vojny.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie