Zo Slovenska Cestovanie

Juh Slovenska nie je len nudná rovina: Týchto 5 termálnych kúpalísk si zamilujete

Žitný ostrov je známy najmä liečivými termálnymi prameňmi. Na svoje si prídu aj deti, ktoré sa môžu vyšantiť na tobogánoch a vo vodnom svete.

Ilustračný obrázok k článku Juh Slovenska nie je len nudná rovina: Týchto 5 termálnych kúpalísk si zamilujete
14
Galéria
Zdroj: Facebook.com/Thermal Corvinus Veľký Meder

Juh Slovenska zďaleka nemusí byť len nudná rovina. Patria k nemu termálne pramene a obľúbené termálne kúpaliská, ale tiež množstvo prírodných zaujímavostí.

Termálna voda

Thermalpark Dunajská Streda

Žitný ostrov je známy najmä liečivými termálnymi prameňmi. V Dunajskej Strede odporúčame navštíviť termálne kúpalisko Thermalpark, ktoré využíva termálnu vodu z vrtu vyvierajúceho z hĺbky 1600 metrov a s teplotou 57 °C. Kúpalisko má tri kryté bazény, šesť otvorených, jeden má interiérovú aj exteriérovú časť. Samotný areál aj okolie ponúkajú stravovacie aj ubytovacie služby.

Thermal Corvinus Veľký Meder

Nemenej obľúbené sú kúpele Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi (v minulosti Čalovo). Liečivá voda pochádza z dvoch prameňov z hĺbky 1500 metrov a dosahuje teplotu 70 °C, pričom jej chemické zloženie je takmer totožné s piešťanským prameňmi. Okrem krytých aj otvorených bazénov ponúka rekreačný komplex aj viacero turistických atrakcií.

Kúpalisko Thermál Nesvady

Medzi čerstvé novinky regiónu patrí kúpalisko Thermál v Nesvadoch, otvorené len v minulom roku. Pozoruhodné je, že ho päťtisícová obec po dlhom hľadaní investora postavila sama, pričom história tunajších termálnych prameňov sa písala desaťročia. Päť bazénov zásobuje voda z hĺbky 1500 metrov a s teplotou 62 °C.

Kúpele Patince

Medzi Komárnom a Štúrovom sa nachádza najjužnejšia slovenská obec Patince so známymi kúpeľmi. Tunajšie termálne pramene sú známe od 13. storočia a zmieňuje sa o nich aj Matej Bel. Vyše 10 km smerom na Štúrovo sa nachádza obec Kravany nad Dunajom s rozhľadňou, z ktorej sa ponúka pekný výhľad na nížinnú slovenskú časť aj na hornatejšiu stranu Dunaja v Maďarsku.

Vadaš Štúrovo

Známou turistickou atrakciou v Štúrove je termálne kúpalisko Vadaš s ôsmimi bazénmi a množstvom ďalších atrakcií v areáli a tiež s ubytovacími a stravovacími službami. S Ostrihomom spája Štúrovo most Márie Valérie zrekonštruovaný v roku 2001. Dominantou Ostrihomu je bazilika, ktorá je najväčším kostolom Maďarska a patrí k najväčším nielen v Európe, ale na svete. Z veže katedrály sa ponúka výhľad na okolité pohoria – Pilis a Börzsöny v Maďarsku, na Kováčovské kopce (Burda) a na sútok Dunaja s Hronom.

Tipy na prechádzky

Jednou z výnimočných prírodných oblastí Žitného ostrova je Klátovské rameno, národná prírodná rezervácia a zároveň územie európskeho významu s mimoriadne pestrou teplomilnou faunou a flórou. Pre Malý Dunaj sú typické zachované vodné mlyny. Kedysi ich na Žitnom ostrove bolo niekoľko stoviek – zachované sú štyri kolové mlyny (Jelka, Jahodná, Dunajský Klátov, Tomášikovo) a jeden lodný mlyn v Kolárove.

Burda je najmenší geomorfologický celok na Slovensku. Pohorie sopečného pôvodu sa vypína nad tokom Dunaja v miestach, kde rieka opúšťa Slovensko. Najvyšším vrchom je 395-metrový Burdov. Pre pohorie je typická teplomilná fauna a flóra, nachádzajú sa tu rezervácie Burdov a Leliansky les.

Pri sútoku Dunaja a Váhu leží mesto Komárno s pozoruhodnou históriou. Jeho územie bolo obývané od staršej doby bronzovej. Žili tu Kelti, Rimania, istý čas aj Avari. V časoch vojen s Turkami tu vzniklo opevnenie, ktoré sa postupne rozrástlo na pevnostný systém dokončený v 19. storočí. Pevnosť nebola nikdy vojensky dobytá. Mostom cez Dunaj sa dá prejsť do susedného maďarského Komáromu.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie