Krimi

Juraj H., obvinený zo zabitia Filipínca Henryho, sa obhajoval pred súdom

Dvadsaťosemročný Juraj H. mal 26. mája minulého roka nadránom, približne o 4:45 hod. napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien.

Ilustračný obrázok k článku Juraj H., obvinený zo zabitia Filipínca Henryho, sa obhajoval pred súdom
3
Galéria
Zdroj: TASR

Pred trojčlenným senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I a za záujmu médií sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s Jurajom H., ktorý je obvinený zo zabitia Filipínca Henryho Acordu.

Na útok si presne nepamätá

Obhajca obvineného požiadal na začiatku vylúčenie verejnosti z hlavného pojednávania, čo však predseda senátu OS BA I zamietol. Juraja H. eskortovali na proces kukláči, keďže sa stále nachádza vo väzbe. Dohodu o vine a treste odmietla uzavrieť ako prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave a aj obvinený a jeho obhajca.

„Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou,“ povedal obvinený. Jeho vyhlásenie však súd nemohol prijať. „V ten deň sme mali firemnú akciu. Išiel som teda skôr z práce domov a potom podvečer som išiel na akciu. Vypil som najprv v hoteli niekoľko pív s kolegami a nadriadenými a potom som sa vydal do mesta, že si dám ešte zopár pív,“ povedal Juraj H.

Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a bral lieky na upokojenie. Zároveň priznal, že mimo pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin. Potom navštívil v inkriminovaný deň okrem hotela viacero známych pubov a podnikov v centre hlavného mesta. Na otázku prokurátorky KP nevedel presne odpovedať, koľko v ten deň alkoholu vypil, ale bolo to viac ako 20 veľkých pív a desať poldeci vodky. „Na útok si presne nepamätám. Mám mizivé spomienky,“ povedal Juraj H.

Nie je rasista

„Nechcem sa vyviniť, Henryho som napadol, lebo som si myslel že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Neviem, ako som nato prišiel, jednoducho som to mal v hlave. Na presný konflikt mám útržkovité spomienky. Som slušný pracujúci človek a všetci ma poznajú ako nie agresívneho. Hanbím sa za svoje správanie, nechcel som mu ublížiť, nevyhováram sa. Do smrti to budem ľutovať. Mrzí ma to. To, čo sa píše v médiách, že som monštrum a rasista, nie je pravda. Chcem byť spravodlivo odsúdený na základe vykonaných dôkazov,“ vyhlásil obvinený Juraj H.

Juraj H. ďalej priznal, že pri sebe do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však údajne v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu. Predseda senátu OS BA I po jeho vypočutí hlavné pojednávanie odročil na 19. a 21. marca. Vtedy súd plánuje vypočuť až 23 svedkov. Mimo svedkov by v tomto prípade mali vypovedať aj znalci.

Koncom decembra rozhodol KS v Bratislave na základe sťažnosti prokurátorky o zrušení uznesenia OS a zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Okresný súd totiž predtým 19. decembra rozhodol o jeho prepustení po podaní obžaloby zo zločinu zabitia. Obhajca a obvinený sa vzdali práva podať sťažnosť. Tú však ihneď podala prokurátorka KP v Bratislave.

Obvinený zo zabitia

Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom, približne o 4:45 hod. napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Juraj H. mimo iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení aj zomrel. Obvinený pred incidentom popíjal.

Polícia obvinila útočníka zo zabitia. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I ho pôvodne zobral do tzv. preventívnej väzby. Dôvodom boli obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti.

Náhradu škody si od Juraja H., v prípade uznania viny požadujú ako zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne, tak aj právny zástupca pozostalých. Ten nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu. Odškodnenie v prípade morálnej ujmy necháva právny zástupca na rozhodnutie OS BA I.

Súd zobral Juraja H. obvineného zo zabitia Filipínca do väzby
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM