Webnoviny - Svet

K postupu bližšie Barcelona a Bordeaux

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Prvú šancu duelu v Pireu mal v 4. min domáci obranca Olof Mellberg, ktorý však hlavou po centri Dátola z priameho kopu mieril tesne vedľa. V 13. min sa nepresadil zakončovateľ gréckeho mužstva Konstantinos Mitroglou, ktorého ďalší pokus z 28. min obrana hostí zblokovala. V 26. min Nikopolidisovu pozornosť vyskúšal hosťujúci Fernando, ale majster Európy z roku 2004 spoľahlivo zasiahol. V 30. min skúšal šťastie Stoltidis, ale gólman Bordeaux Carrasso jeho hlavičku vyškriabal mimo svojej svätyne. V 32. a ani v 38. min hosťujúci Wendel bránku netrafil. V 36. min z priameho kopu neskóroval stredopoliar Olympiakosu Enzo Maresca. V nadstavenom čase prvého polčasu sa však úradujúci francúzsky šampión ujal vedenia, priamy kop rozohral Yoann Gourcuff a hlavou sa z bezprostrednej blízkosti nemýlil Michael Ciani – 0:1. Pre Bordeaux to bol gól s poradovým číslom 50 v najprestíž­nejšej pohárovej klubovej súťaži na starom kontinente. V 52. min mali hráči úradujúceho francúzskeho majstra dve sľubné príležitosti zvýšiť gólový rozdiel – Wendel ani Ciani však neskórovali. V 58. min nevyrovnal Maresca a o pätnásť minút neskôr nepochodil ani Raúl Bravo. V 77. min mohol poisťujúci gól Bordeaux pridať český reprezentant Jaroslav Plašil, ale nepresadil sa. V 81. min svoj pokus medzi tri žrde nevtesnal hosťujúci Wendel, o minútu neskôr sa rovnako nepresadil domáci LuaLua, ktorý mal v samom závere ďalšie tri príležitosti na vyrovnanie, no neuspel. Keďže sa nepodarilo skórovať ani jeho spoluhráčom Stoltidisovi a Derbyshirovi, Gréci, ktorí v 3. predkole Ligy majstrov vyradili Slovan Bratislava, to na Stade Chaban Delmas budú mať mimoriadne

V 13. min sa prvým úspešným strelcom dvojzápasu VfB Stuttgart – FC Barcelona mohol stať útočník domácich Cacau, ale neuspel. Na druhej strane rovnako dopadla dvojica ofenzívnych hviezd hosťujúceho tímu Lionel Messi a Xavi. V 25. min sa naturalizovaný Nemec brazílskeho pôvodu Cacau už nemýlil. Dvadsaťosmeročný kanonier, ktorý v sobotu strelil štyri góly do siete 1. FC Kolín v bundeslige, predskočil hosťujúceho kapitána Puyola a center Tima Gebharta z pravého krídla hlavou usmernil do siete – 1:0. Ten istý hráč sa mohol presadiť aj v 33. min, no tentoraz nepochodil. V 40. min bol k vyrovnaniu blízko aktuálny držiteľ ocenenia pre najlepšieho hráča sveta Argentínčan Messi, jeho pokus ale zastavila žrď. V 49. min bránku netrafil agilný Cacau. O tri minúty švédsky zakončovateľ v službách katalánskeho klubu Zlatan Ibrahimovič najprv neuspel, vzápätí však priťuknutie Gerarda Piquého dopravil do siete – 1:1. V 62. a 63. min mali dve šance v rýchlom slede domáci futbalisti – Gebhart ani Khedira však do bránky presne nenamierili. V 69. min mohol svoj druhý gól pridať Ibrahimovič, stav sa však nezmenil. V 73. min mohol misky váh na stranu domácich opäť nakloniť Tasci, ale vo svojej snahe neuspel. V nadstavenom čase ohrozil Valdésa z priameho kopu Kuzmanovič, na konečnom výsledku 1:1 to však už nič nezmenilo a VfB dokázal s favorizovanou Barcelonou uhrať cennú remízu.

Súhrn výsledkov utorňajších prvých osemfinálových zápasov futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 (odvety sú na programe v stredu 17. marca):

Olympiakos Pireus (Gréc.) – Girondins Bordeaux (Fr.) 0:1 (0:1) Gól: 45.+ Ciani, rozhodoval: Webb (Angl.), 33 500 divákov

VfB Stuttgart (Nem.) – FC Barcelona (Šp.) 1:1 (1:0) Góly: 25. Cacau – 52. Ibrahimovič, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 40 000 divákov SITA