Zo Slovenska

K prípadu údajného sexuálneho zneužívania dievčat z Galanty zasadne výbor

Poslanci sa budú v pondelok (12.9.) na parlamentnom výbore pre ľudské práva zaoberať možným zneužívaním dievčat v resocializačnom centre v Galante.

Ilustračný obrázok k článku K prípadu údajného sexuálneho zneužívania dievčat z Galanty zasadne výbor
Zdroj: TASR

Opozícii sa nepáči vývoj udalostí v tejto veci. Kompetentní podľa nej nekonajú tak, ako by mali. Na výbor si poslanci pozvali ministra práce Jána Richtera (Smer-SD).

Chcú od neho počuť, prečo „promptne nekonal počas tohto víkendu a prečo prípad okamžite nerieši“. Informovala o tom dnes na tlačovom brífingu v Bratislave poslankyňa Národnej rady SR a členka výboru Anna Verešová (OĽaNO-NOVA).

Opozícia sa tiež pokúsi o zvolanie mimoriadneho branno-bezpečnostného výboru, kam si plánuje pozvať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Tiež sa ho plánuje pýtať na kroky polície počas víkendu.

Policajný zásah bez úspechu

Sobotný (10.9.) policajný zásah v galantskom centre označili opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS za nedostatočný. Nechápu, ako mohla kontrola skončiť bez výsledku.

Čítajte aj: Terapeut údajne sexuálne zneužil neplnoleté dievča! Verzie prípadu sú podozrivé

„Dvaja policajti v civile len zaklopali na dvere a keď nikto neotváral, odišli. Prečo polícia nekonala ďalej? Vie predsa začať trestné stíhanie, napríklad vo veci sexuálneho zneužívania a vykonať so súhlasom prokurátora prehliadku priestorov,“ povedal poslanec NR SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).

Invazívne výkony sa podľa neho dajú uskutočniť aj v neprítomnosti zamestnancov. Lipšic sa dnes stretne s viacerými matkami, ktoré majú v zariadení dievčatá. Prekonzultuje s nimi možné právne kroky. Polícia tvrdí, že vo veci v sobotu kontaktovala riaditeľa zariadenia.

Všetci dovolenkujú

Zverenci a zamestnanci zariadenia majú byť teraz na pobyte v Chorvátsku. Napríklad matka mladistvej Natálie podľa poslankyne NR SR Natálie Blahovej (SaS) nedala centru informovaný súhlas rodiča na to, aby jej dcéra vycestovala do zahraničia.

„Matka nevie, kde sa jej dcéra nachádza, je v ťažkom psychickom vypätí,“ povedala Blahová, ktorá na možné zneužívanie dievčat poukázala.

Opozícia klame, keď tvrdí, že nikto okrem štátnych orgánov nevie, kde sa nachádza mladistvá Natália. V stredu (7.9.) súd rozhodol, že dieťa nesmie ísť na pobyt do zahraničia a rozhodol tiež o jeho dočasnom umiestnení v inom resocializačnom zariadení na Slovensku, reaguje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

„Súd toto rozhodnutie zaslal všetkým zúčastneným stranám vrátane rodičov. V piatok (9.9.) navyše matka dievčaťa telefonovala pracovníčke sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v Piešťanoch a pracovníčka ju informovala o rozhodnutí súdu aj o tom, kam bolo dieťa dočasne premiestnené,“ informoval hovorca rezortu Michal Stuška.

Opozícia podľa neho pracuje s neoverenými informáciami a zneužíva ich na mediálnu sebaprezentáciu. Rezort odmieta obvinenia, že štát nekoná. Tvrdí, že pracuje „výlučne s overenými a objektívnymi faktami a informáciami a nie jednostrannými tvrdeniami“.

Blahová v piatok (9.9.) na svojom blogu upozornila na možné sexuálne zneužívanie dievčat v galantskom resocializačnom zariadení zamestnancami. Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny obvinenia odmietlo, taktiež aj samotné zariadenie v Galante. Viaceré kompetentné orgány sa ku kauze plánujú obšírnejšie vyjadriť v pondelok.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM