Webnoviny - Svet

K výbuchu vo VOP vypovedali svedkovia, veľa si nepamätajú

WEBNOVINY.SK

PRIEVIDZA 5. júna (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde v Prievidzi dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s piatimi obžalovanými v prípade výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch.

Trvať bude štyri dni, počas ktorých vypočujú 24 ľudí, ktorí boli v deň výbuchu v podniku. Ďalšie tri výpovede by mali čítať.

Dnes na súde mali vypovedať piati svedkovia, jeden z nich zo zdravotných dôvodov neprišiel.

Chýbal aj Eduard B., ktorý je jedným z obžalovaných.

Už bývalí generálny riaditeľ Jozef B., ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B., technický riaditeľ Ján L., výrobný riaditeľ Ján L. a bezpečnostný technik Jozef O. sú obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia. Hrozí im až desaťročné väzenie.

Obrazom: Výbuch vo VOP Nováky

Svedkovia si dnes mali spomínať na udalosti spred niekoľkých rokov, na viaceré veci sa však už nepamätali.

Zhodli sa však na tom, že pracovali v normálnom pracovnom režime a nikto ich nenútil, aby prekračovali pracovné normy.

Ako prvá pred súdom vypovedala Veronika Vidová, ktorá vo VOP pracovala asi dva roky na viacerých miestach. Na mnohé veci si však po niekoľkých rokoch už nespomínala.

Do VOP sa po tragédií už nevrátila, doteraz trpí zdravotnými problémami, výbuch jej poškodil sluch. Na pojednávaní čítali jej výpoveď zo 16. marca 2007, v ktorej opísala tragédiu zo svojej pozície.

„Asi 20 minút po 16:00 sme obe s kolegyňou pracovali, keď sme začuli hrozne silný buchot a zo stropu začala padať omietka. Takéto hrmoty boli hneď dva po sebe, pričom tento silný zvuk sme počuli z miestnosti číslo 26, z toho smeru. Vtedy mi prasklo v uchu a už som viac nič nepočula,“ uviedla vo výpovedi Vidová.

Obrazom: Kauza výbuchu vo VOP Nováky pred súdom

Po tom, ako v areáli podniku odpadla, sa prebrala až v nemocnici.

Kontrola bola podľa nej na pracovisku zabezpečená dostatočne. Svedkyňa Terézia Ťažiarová, ktorá vo VOP pracovala od roku 2005 najmä na rozoberaní mín, jej slová potvrdila.

„Nepočula som o tom, že by sa niekto sťažoval,“ povedala. Obe ženy taktiež tvrdili, že si na množstvo materiálu, ktorý bol vo VOP uskladnený, nespomínajú.

Ťažiarová doteraz trpí viacerými zdravotnými a taktiež psychickými problémami.

„Jednotliví poškodení, ktorí sú v postavení svedkov, vypovedali o čiastkových otázkach, avšak obžaloba je postavená pre určité údajné koncepčné nedostatky v riadení podniku. Takže ťažko dnes na základe týchto výpovedí robiť nejaké závery a nechcel by som predčasne k tomu pristúpiť,“ povedal advokát jedného z obžalovaných Ľubomír Hrežďovič.

Ako dodal, doteraz vypočutí svedkovia neboli nútení k neadekvátnemu prekračovaniu noriem, ako sa kladie obžalovaným za vinu. „Potvrdzujú to, že pracovali v úplne štandardnom výrobnom a pracovnom režime,“ skonštatoval.

Podľa obžaloby bol prvý výbuch v pyrotechnickej zložke v miestnosti číslo 26, zapríčinila ho nesprávna konštrukcia lisu na vysekávanie a rezanie výbušnín. Na lise bola tiež zanedbaná údržba.

Následne sa požiar rozšíril do temperačných miestností, kde boli výbušky pripravené na delaboráciu, a nastal druhý výbuch.

Pri výbuchu v miestnosti číslo 26 sa zapálilo niekoľko sto kilogramov prachu, jeho následným horením a tepelným pôsobením došlo k detonácii asi 300 000 kusov rozbušiek, čo sa prenieslo na 40 000 kilogramov trinitrotoluénu.

„Tento výbuch spôsobil totálnu deštrukciu výrobnej budovy a tlaková vlna následne spôsobila škody v širokom okolí VOP Nováky a.s., kde samotné hromadenie výbušnín vo výrobnej budove A zvýšilo intenzitu a účinky výbuchov, následkom čoho došlo k úplnej deštrukcii výrobnej budovy A a usmrteniu zamestnancov VOP Nováky,“ uvádza sa v obžalobe.

Explózia vo VOP Nováky 2. marca 2007 usmrtila osem pracovníkov. Vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 sa zranilo ľahšie. Detonácie spôsobili v zemi kráter s priemerom 20 metrov a zničili niekoľko budov. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov nielen v meste, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach. Vyčíslená materiálna škoda na VOP je takmer päť miliónov eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM