Webnoviny - Svet

Kabinet nevidí dôvod na odvolanie Vážneho

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Vláda na piatkovom mimoriadnom zasadnutí vyslovila nesúhlas s návrhom opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu. Kabinet nevidí dôvod na jeho odvolanie. „Zásluhou ministra dopravy uviedla Slovenská republika 1. januára 2010 do prevádzky systém elektronického výberu mýta, ktorý nahradil systém diaľničných nálepiek. Projekt mýta je unikátny tým, že pokrýva okrem diaľnic a rýchlostných ciest aj cesty prvej triedy,“ uvádza sa v stanovisku vlády, ktoré na rokovanie kabinetu predložil premiér Robert Fico. Pokiaľ náklady na výstavbu a prevádzku mýtneho systému na Slovensku predstavujú 27 195 eur na kilometer, v Rakúsku táto suma dosiahla 36 726 eur, v Nemecku 53 924 eur a v Českej republike 69 815 eur.

Zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy navrhli v stredu opoziční poslanci Pavol Prokopovič (SDKÚ-DS), Iván Farkas (SMK) a Mária Sabolová (KDH). Vyčítajú mu najmä nezvládnutie nábehu na elektronické mýto, ako aj chaos na prelome rokov. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška musí schôdzu zvolať do siedmich dní. Pôjde už o jedenáste mimoriadne rokovanie, na ktorom sa opozícia pokúsi odvolať ministra Ficovej vlády. Doteraz ani na jednej neuspela. Na odvolanie ministra je potrebných minimálne 76 hlasov zo 150.

Minister Vážny si nemyslí, že je dôvod na jeho odvolanie v parlamente v súvislosti s nedostatkami v prevádzke elektronického výberu mýta. „Hodnotím to ako legitímnu snahu opozičných poslancov, v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady SR. K argumentom, ktoré sú uvedené, sa vyjadrím neskôr. Osobne som presvedčený, že nedošlo k takému zlyhaniu ani elektronického mýtneho systému ani môjho, aby to bolo zrelé na odvolanie,“ reagoval v stredu Vážny na iniciatívu poslancov opozície.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM