Webnoviny - Svet

Kabinet o vyslaní ďalších vojakov do Afganistanu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Vyslanie ďalšej strážnej jednotky do misie ISAF v Afganistane pod zástavou NATO bude dnes schvaľovať kabinet na 189. schôdzi. Jednotka bude mať podľa návrhu šéfov rezortov obrany a diplomacie do 57 príslušníkov. Predpokladané náklady na jej pôsobenie v roku 2010 predstavujú 3,4 milióna eur. V súčasnosti pôsobí na leteckej základni Kandahár strážna jednotka, ktorá môže mať do 61 príslušníkov. Jej hlavnou úlohou je stráženie leteckej základne Kandahár, vojaci môžu pôsobiť len na vnútornom perimetri základne. V novom návrhu sa ruší toto obmedzenie – slovenskí vojaci by mohli strážnu službu robiť aj na iných miestach v provinciách Kandahár a Uruzgan do ukončenia vojenskej operácie ISAF. Rovnakým spôsobom sa má rozšíriť aj pôsobnosť ďalších dvoch slovenských strážnych jednotiek v provincii Uruzgan, konkrétne v tábore Holland na základni FOB Ripley v Tarin Kowt ako aj v tábore Hadrian a na pozorovacom stanovisku „Jawa“ v Deh Rawood. Všetky navrhované zmeny musí okrem vlády schváliť aj parlament. V súčasnosti v operácii ISAF pôsobí 242 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Ministri sa vyjadria k návrhu skupiny opozičných poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra SR.

Zlepšenie podmienok pre rozvoj miestnej a regionálnej kultúry je cieľom úloh, ktoré predkladá minister kultúry Marek Maďarič v návrhu Stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry. Plnením stratégie sa má dosiahnuť predovšetkým dostupnosť kultúry a kultúrnych služieb v mestách, obciach a regiónoch. Kultúra by sa mala lepšie uplatňovať vo výchove a vzdelávaní, ale aj v procesoch územného plánovania, miestneho a regionálneho rozvoja. Stratégia tak okrem iného chce odstrániť rozdiely v dostupnosti kultúrnych aktivít v rôznych regiónoch Slovenska. Úlohy, ktoré sa dotýkajú nielen ministerstva kultúry, ale aj rezortov školstva, výstavby a ďalších, sa majú splniť do roku 2015.

Správa štátnych hmotných rezerv a minister zdravotníctva budú kabinet informovať o nákupe pandemickej vakcíny.

Vláda bude rokovať aj o stanovení funkčných platov ďalších štátnych úradníkov. Rezort životného prostredia ich chce zvýšiť prednostom krajských úradov životného prostredia. Návrh vychádza zo zákona o štátnej službe a na základe minuloročného vládneho nariadenia, ktorým sa ustanovujú zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov. Do funkčného platu sa im zarátava aj služobná prax. Podobne upravia funkčné platy aj prednostom krajských pozemkových úradov, krajských lesných úradov a riaditeľom obvodných pozemkových úradov či prednostom krajských stavebných úradov. Minister životného prostredia Jozef Medveď navrhuje vedúcemu služobného úradu Ministerstva životného prostredia SR Vladimírovi Buzalkovi funkčný plat 2009 eur mesačne. Funkčné platy stanovia aj novým šéfom Slovenského pozemkového fondu. Ján Ilavský ako generálny riaditeľ SPF dostane 1 859,50 €, Gabriel Sebök ako námestník generálneho riaditeľa SPF 1 704 €.

Kabinet bude ďalej rokovať o návrhu na určenie platových náležitostí predsedovi a podpredsedovi Telekomunikačného úradu SR, predsedovi Úradu pre reguláciu železničnej dopravy, podpredsedovi Poštového regulačného úradu a ľuďom z vedenia Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM