ELA Zo Slovenska

KALAMITA na východe: Skolabovala doprava, nevypravujú vlaky. Ľudia majú zostať doma!

V noci udrela na naše územie jadranská tlaková níž, ktorá priniesla výrazné zrážky.

Ilustračný obrázok k článku KALAMITA na východe: Skolabovala doprava, nevypravujú vlaky. Ľudia majú zostať doma!
20
Galéria

Východné Slovensko zasiahla snehová kalamita. Na viacerých miestach sú zafúkané cesty a situácia je komplikovaná. V niekoľkých obciach už vyhlásili kalamitný stav, informuje iMeteo.sk.

Z Košíc nevypravujú vlaky

Nepriaznivé počasie značne obmedzilo dopravu na východe Slovenska. Na sociálnej sieti o tom informuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s tým, sa to týka najmä okolia Košíc. Cestovať odporúča len ak je to nevyhnutné.

Vrstva ľadu a snehu spôsobuje v Košiciach veľké problémy a vyhlásili kalamitný stav. Vlaky naberajú obrovské meškanie, a to až v rádovo niekoľkých hodinách.

„Na viacerých tratiach je silná námraza na trolejovom vedení. V stanici Košice nefungujú výhybky. Zamestnanci správcu infraštruktúry intenzívne pracujú na odstránení následkov a obnovení dopravy,“ uvádza.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nedeľu viacero výstrah pred nepriaznivým počasím.

Druhý stupeň výstrahy pred snežením a snehovými jazykmi platí takmer pre všetky okresy východného Slovenska. Platí aj výstraha prvého stupňa pred vetrom a poľadovicou.

Cesty sú zafúkane a neprejazdné

V noci napadlo v Košiciach a v Prešove od 10 do 20 cm snehu. Na Spiši, na Šariši a na Gemeri však v niekoľkých oblastiach prekračuje výška nového snehu až hranicu 40 cm. Cesty zasypala vrstva snehu a situáciu komplikuje silný vietor. Cestári tak majú problém udržiavať cesty zjazdná, keďže tie takmer hneď zafúka sneh.

„Automatická stanica Štós nám hlási 34 centimetrov nového snehu, pričom severné návetria Volovských a Slanských vrchov môžu mať podľa úhrnov zrážok aj viac ako 40 centimetrov nového snehu,“ priblížili meteorológovia. Intenzívne sneženie bude podľa nich v najbližších hodinách postupne slabnúť, popoludní postupne zoslabne aj vietor.

SHMÚ tvrdí, že menej výrazné zrážkové pásmo postúpilo aj nad západné Slovensko, kde taktiež začalo snežiť. Pri slabých zrážkach sa však ojedinele ešte vyskytuje aj dážď so snehom alebo dážď.

Kolaps v Košiciach

Mesto Košice pre nepriaznivé počasie vyhlásilo 1. stupeň kalamitnej situácie. TASR o tom informoval hovorca magistrátu Dušan Tokarčík s tým, že silný vietor a intenzívne sneženie obmedzilo premávku mestskej hromadnej dopravy (MHD). Kým výprava autobusov je pre kalamitu obmedzená, električky nejazdia vôbec.

Okrem zhruba desiatich centimetrov vrstvy snehu spôsobuje problémy aj silný nárazový vietor. Cestári v noci nasadili 24 mechanizmov, aktuálne ich je v teréne 30. Posilnené budú ešte o externú techniku a záložné zdroje.

Riaditeľ magistrátu na krízovom štábe uviedol, že hlavné ťahy ošetrovali posypovým materiálom už od sobotňajšieho (10. 12.) večera, no silný mrznúci dážď materiál zmyl a eliminoval akéhokoľvek preventívne posypy.

„Našou prioritou je udržať prejazdné hlavné cestné ťahy na území mesta, teda tie, na ktorých premáva MHD a rovnako cesty, ktoré majú slúžiť vozidlám hasičov a záchrannej služby,“ povedal.

Problémy MHD

Autobusy majú podľa mesta problémy a výrazne meškajú najmä v kopcovitých terénoch – na Sídlisku KVP, Dargovských hrdinov a v lokalite Podhradová.

Električky neboli z dôvodu zamrznutého trakčného vedenia vypravené vôbec. „Prosíme preto obyvateľov mesta aby dnes radšej, ak nikam urgentne nemusia ísť, ostali doma. Aj napriek našej enormnej snahe sa tento boj s prírodou vyhrať nedá,“ uviedol Čop.

Ak sa dopoludnia situácia nezmení, mesto vyhlási 2. stupeň kalamitnej situácie.

Tokarčík pripomenul, že v súvislosti s chodníkmi dostali ich správcovia SMS správu so žiadosťou o údržbu. „Mesto si však zároveň uvedomuje, že do dobrého stavu sa môžu chodníky dostať až potom, ako sa počasie upokojí,“ dodal.

Sneženie v Košiciach
20
Galéria
Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM