Webnoviny - Svet

KALIŇÁK: Funkciu by som zložil, ak by som pochybil

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) neskladá svoju ministerskú funkciu po škandále s policajnou výbušninou dopravenou lietadlom do Írska po sobotňajšom cvičení polície na popradskom letisku. Výzvu na odstúpenie mu dnes adresovali opoziční politici z KDH. „Čo sa týka výzvy na odstúpenie, vnímam to ako súčasť predvolebného boja,“ povedal minister, podľa ktorého nešlo o systémovú chybu, ale o dedičstvo systému aktivačných cvičení policajných psov. Ako povedal, nad zložením svojej funkcie neuvažoval. Zároveň uviedol, že výzvu na odstúpenie nedostal ani od premiéra Roberta Fica. „Nemal by som problém odstúpiť pri takej mojej osobnej chybe, ktorú by som vykonal pri riadení tohto ministerstva alebo pri ďalších veciach, ktoré súvisia priamo s mojím rozhodovaním a s fungovaním,“ povedal Kaliňák.

Ako dnes uviedol na tlačovej besede, celý postup policajtov hraničnej a cudzineckej polície na popradskom letisku začala skúmať inšpekcia a kontrolná služba ministerstva vnútra. „Naďalej som poveril sekciu kontroly, aby vykonávala hĺbkový audit, z ktorého bude vyhotovená správa, s ktorou samozrejme oboznámim či už kolegov v parlamente alebo predovšetkým našich írskych kolegov,“ informoval Kaliňák.

„Rovnako som rozhodol aj o zastavení týchto typov aktivačných činností s nariadením hľadať bezpečnejšie a rovnako účinné formy,“ povedal Kaliňák o špeciálnom výcviku služobných psov, ktorí sa využívajú pri hľadaní nebezpečných látok medzi batožinami cestujúcich. „Môžeme ubezpečiť všetkých našich občanov, že takáto situácia sa v budúcnosti nemôže opakovať,“ povedal.

Voči policajtovi, ktorý podľa Kaliňáka zlyhal v prípade niekoľkokrát, už začali disciplinárne konanie. Policajt v sobotu pri výcviku psa zabudol vybrať vzorku výbušniny spomedzi batožiny cestujúcich a skutočnosť, že nebezpečná látka chýba, informoval svojho nadriadeného neskoro. Kaliňákovi poslal riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako žiadosť o uvoľnenie z funkcie, ktorú minister akceptuje. „Rozhodol som sa ju akceptovať po opätovnej dnešnej diskusii,“ povedal. Ako jeden z dôvodov pre prijatie odstúpenia Maka uviedol, že írska strana nemusela mať od slovenskej polície dostatok informácií o prípade. Možno by reagovala írska polícia inak, keby mala úplne iné množstvo informácií a úplne inak by bola informovaná, uviedol. Kaliňák nepotvrdil, že by na Slovensko smerovala z Írska inšpekcia. Ako dodal hovorca rezortu vnútra Erik Tomáš, informáciu o kontrolnom tíme z Írska nepotvrdila žiadna oficiálna zložka zo strany slovenskej polície. „Túto informáciu nemáme, naozaj. Ani si neviem dostatočne dobre predstaviť, čo presne by tu robili,“ povedal minister. Podľa neho budú spolupracovať s povereným príslušníkom írskej polície. „Tomu budeme podávať informácie, ktoré budeme mať k dispozícií. A určite aj tú správu, ktorú chcem, aby vyhodnotila kontrolná skupina,“ dodal Kaliňák. Minister pripustil, že slovenský občan, na ktorého batožinu sa trhavina prichytila a odletela s ním do Dublinu, kde ho potom vypočúvala v celej veci írska polícia, bude odškodnený. „Radi poskytneme určité zadosťučineni­e,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM