Webnoviny - Svet

Kamióny budú na Rožňavskej aj cez víkend

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Kamióny na Rožňavskej ulici v Bratislave zostávajú aj naďalej, rozhodli o tom 20 členovia organizačného výboru Únie dopravcov Slovenska (UNAS) sa na dnešnom podvečernom rokovaní vo Zvolene. „Ako prejav dobrej vôle sú dopravcovia ochotní prerušiť svoje aktivity na ostatnom území Slovenska do pondelkového rokovania našich zástupcov na Úrade vlády s premiérom vlády SR,“ povedal Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska.

Autodopravcovia nespokojní s novým mýtnym systémom, ktorých kamióny sú od štvrtkového rána zablokované na Rožňavskej ulici v Bratislave, kde ich zastavila polícia, sa dnes podvečer dočkali návštevy. Diskutovať s nimi prišiel riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma a riaditeľ prevádzkovateľa mýtneho systému – spoločnosti SkyToll Matej Okáli. Šéfovia týchto spoločností si vypočuli pripomienky a výhrady autodopravcov k novému systému elektronického mýta. Desiatky kamiónov sú naďalej na Rožňavskej, ktorá je momentálne prejazdná len v jednom pruhu smerom von z Bratislavy. „Ďakujeme Bratislavčanom za pochopenie a podporu, za kladné vyjadrenia v médiách a na našich internetových stránkach,“ uviedol Polaček Únii autodopravcov sa však nepáčia vyjadrenia námestníka primátora Bratislavy Milana Cíleka na dnešnej tlačovej besede, ktorý hovoril o tom, že mesto Bratislava pravdepodobne zváži súdnu dohru aktuálneho sporu autodopravcov a Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. „Je to nehorázne a neospravedlniteľné. Bratislavčania sú traumatizovaní, stali sa rukojemníkmi sporu,“ povedal dnes Cílek. Zároveň zdôraznil, že budú razantne postupovať voči „arogantným“ autodopravcom. „Vyjadrenia viceprimátora Milana Cíleka považujeme za škodlivé a situáciu môžu viac radikalizovať, čo si my neprajeme,“ citoval z vyhlásenia UNAS Polaček Únia súhlasí aj so zavedením elektronického mýta, „ale takého, ako hovoril premiér – teda mýta spravodlivého“.

Kamionisti chceli vo štvrtok pomalou jazdou cez Bratislavu protestovať proti mýtnemu systému a za zníženie daní, ale polícia ich zastavila na Rožňavskej, odkiaľ už neodišli. Dnes ráno do Bratislavy zamierili ďalšie kamióny – niekoľko z nich odstavili vodiči v jednom jazdnom pruhu na Tomášikovej ulici na Križovatke s Rožňavskou, kde je čelo zastavenej kolóny. Polícia v okolí už druhý deň usmerňuje dopravu. Odťahová služba sa z konca kolóny chcela pokúsiť odtiahnuť kamióny, vodiči jej v tom zabránili tak, že sa postavili pred posledný kamión.

Aj na ďalšom mieste v Bratislave – v podjazde pod križovatkou Bajkalská – bola dnes v jednom pruhu odstavená kolóna nákladných áut, ktorej vodiči sa chceli pôvodne pridať ku kolegom na Rožňavskej, ale polícia ich zastavila. Ráno sa traja kamionisti pokúsili pomalou jazdou spomaliť dopravu na Prístavnom moste, polícia im v tom zabránila. Na diaľničnom obchvate sa popoludní objavilo viacero skupín kamiónov, ktoré sa pravdepodobne spontánne k protestom chceli pridať.

Dnes sa protesty rozšírili do ďalších miest. Už pred obedom začala po Košiciach jazdiť kolóna asi 70 pomaly sa pohybujúcich nákladných áut, ktorá dvakrát prešla po cestách, ktoré nie sú súčasťou spoplatnenej siete. Tzv. spanilé jazdy pomaly sa pohybujúcich kolón kamiónov poobede robili aj protestujúci autodopravcovia v Poprade, Nitre, Banskej Bystrici, Trenčíne, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Žiline a Prešove. K protestu sa chce pridať aj 40 ukrajinských kamionistov, ktorí sú pripravení zablokovať hraničné priechody medzi Slovenskom a Ukrajinou. Predstavitelia Únie autodopravcov Slovenska sa práve rozhodujú, či prijmú podmienku premiéra Roberta Fica, ktorý s nimi chce v pondelok rokovať, ak autodopravcovia prerušia všetky protestné akcie, ktoré komplikujú dopravnú situáciu na slovenských cestách. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM