Webnoviny - Svet

Kampaň ku krajským voľbám oficiálne začne od stredy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Volebná kampaň ku krajským voľbám sa podľa zákona začne už v stredu, 28. októbra, o 7:00 a skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb – 12. novembra o 7:00. Zákon upravuje len jej priebeh v obciach, ktoré na kampaň vyhradili začiatkom októbra plochu na vylepovanie plagátov. Všetci kandidáti a kandidujúce politické subjekty by mali dostať rovnaký priestor. Akákoľvek volebná kampaň je 48 hodín pred začatím volieb a v deň konania volieb zakázaná, platí volebné moratórium.

„Podľa zákona, to čo teraz vidíme na bilbordoch nie je volebná kampaň, … je to v podstate prezentácia nejakých súkromných osôb“, povedal pre médiá predseda Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do samosprávnych krajov Vladimír Pčolinský (KDS). Odpovedal tak na otázku, za čo možno považovať plagáty a bilbordy, ktoré sa v súvislosti s voľbami objavili ešte pred začiatkom kampane. Ako dodal, „veľa bilbordov, plagátov a inzercie v printových médiách sa zjavovalo už predtým, než vôbec uvedení kandidáti boli zaregistrovaní“. Do kompetencií ÚVK pritom podľa Pčolinského nepatrí, ak sa na bilbordoch alebo iných propagačných plochách a materiáloch objavuje znak samosprávneho kra­ja.

Verejnoprávne médiá nemusia podľa zákona poskytnúť svoje vysielanie pre kampaň k voľbám do orgánov samosprávnych krajov. Zákon o tom nehovorí. Slovenská televízia (STV) sa napriek tomu rozhodla vyčleniť vo vysielaní priestor aj na predstavenie kandidátov a ich programov. STV začne vysielanie v poradí k tretím voľbám v tomto roku, po prezidentských a do Európskeho parlamentu, v pondelok, 26. októbra, diskusnou reláciou. Od stredy, 28. októbra, bude televízia vysielať Volebné štúdiá, v ktorých sa predstavia kandidáti na predsedov jednotlivých samosprávnych krajov. Volebné štúdiá sa budú vysielať ako špeciálne vydania relácie Regionálny denník STV z Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice na Dvojke. Slovenský rozhlas (SRo) nevyčlení priestor pre kandidátov, ani komerčný, bude však informovať o krajských voľbách, ich význame a ďalších súvisiacich témach, akými sú napríklad zdravotníctvo, sociálne veci a doprava. SRo začal vysielanie k voľbám do vyšších územných celkov (VÚC) na Rádiu Regina 5. októbra. Práve na tomto okruhu sústredí väčšinu informácií k voľbám. Na Rádiu Slovensko sa im venuje od pondelka 12. októbra.

Voľby poslancov samosprávnych krajov a ich predsedov budú v sobotu, 14. novembra, od 7:00 do 22:00. Ak to miestne potreby vyžadujú, môže obec určiť začiatok volieb na skoršiu hodinu, voľby sa však aj tam skončia o 22:00. V krajoch, kde nezvolia predsedu, bude druhé kolo 28. novembra. Na Slovensku je pre voľby do VÚC vytvorených 5902 volebných okrskov. Celkovo je v ôsmich krajoch 90 volebných obvodov.

Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania Slovenskej republiky a cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja a najneskôr v deň konania volieb dovŕšili 18 rokov. Prenosný volebný preukaz sa nedá použiť. Presné čísla o voličoch nie sú zatiaľ známe, jasné budú až po voľbách. Voliť môžu totiž len tí, ktorí majú v obci trvalé bydlisko a sú počas volieb v obci. Po prvý raz bude môcť o svoje krajskej samospráve rozhodovať 320 000 mladých voličov. Prvovoličov, pre ktorých budú tieto voľby vôbec prvé v živote, by malo byť približne 30 000. Presné čísla budú jasné po uzavretí voličských zoznamov, ktoré sa však dajú spresňovať aj počas volieb, teda úplne jasné to bude až po voľbách.

Výsledky volieb bude priebežne zverejňovať Štatistický úrad SR na http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk po skončení hlasovania po 22:00. Zverejňovať sa budú po zápisniciach okrskových volebných komisií. Oficiálne výsledky však po skončení volieb zverejní až ÚVK.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM