Kanada získala vytúžené zlato, rozhodol Crosby

Sidney Crosby – strelec vížazného gólu Foto: AP Photo/Matt SlocumVANCOUVER 28. februára (WEBNOVINY) – Hokejová Kanada sa dočkala vytúženého zlata, hokejisti javorového listu zdolali po skvelom výkone vo finále mužského olympijského turnaja vo Vancouveri výber USA 3:2 po predĺžení. Zápas o zlato bol najdramatickejší v olympijskej hokejovej histórii, v predĺžení ho rozhodol Sidney Crosby. Naposledy sa Kanaďania radovali z olympijského zlata pred ôsmimi rokmi v Salt Lake City, keď tiež zdolali vo finále USA (5:2). Celkovo je to už ôsme zlato pre zámorskú veľmoc z olympijských hokejových turnajov. Kanaďania napravili zlý dojem z nevydareného vystúpenia pred štyrmi rokmi v Turíne, kde skončili na 7. mieste. Dvadsaťpäťročný Eric Staal z Caroliny sa stal vďaka zisku zlatej medaily v poradí 23. členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje olympijských víťazov, majstrov sveta a držiteľov Stanleyho pohára.

Američania získali už ôsmu mužskú hokejovú striebornú medailu v histórii, celkovo jedenástu (2 – 8 – 1). Vo finále sa stretli skvelá americká defenzíva, ktorá pred záverečným duelom inkasovala len šesťkrát, s výbornou kanadskou ofenzívou (32 gólov). Američania prehrali vo Vancouveri prvý zápas, Kanaďania im odplatili prehru 3:5 zo základnej skupiny. V sedemnástom vzájomnom stretnutí oboch tímov na ZOH dosiahli javorové listy 11 víťazstvo.

Skóre stretnutia otvoril v 13. min Jonathan Toews. V druhej tretine najskôr v 27. min upravoval Perry na 2:0, v 33. min však znížil Kesler. Kanaďania nevypadli z nasadeného tempa ani v tretej tretine a neustále ohrozovali americkú bránku. Záverečný tlak USA však priniesol vyrovnanie, keď sa presadil Parise. V predĺžení sa hralo len osem minúť, bodku za zápasom dal Crosby.

Výsledok – hokej:

Finále:

USA – Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane) – 13. Toews (Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 36:38, rozhodovali: McCreary, O´Halloran (obaja Kan.) – Fonselius (Fín.), Morin (Kan.), 17 748 divákov

Zostavy:

USA: Miller – R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney – Langenbrunner, P. Šťastný, Parise – Pavelski, Kessel, Malone – D. Brown, Kane, Kesler – Backes, Ryan, Callahan – Drury

Kanada: Luongo – S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle – E. Staal, Crosby, Iginla – Heatley, J. Thornton, P. Marleau – Richards, Toews, R. Nash – P. Bergeron, Getzlaf, Perry – Morrow

Finále sa hralo v skvelej atmosfére a od prvých minút vo veľkom tempe. Oba tímy dávali pozor, aby neurobili zbytočnú chybu a vychádzali predovšetkým z pozornej defenzívy. Aj preto sa v úvode čisté šance neobjavili a strieľalo sa len minimálne. V 13. min nezvládol Eric Johnson za vlastnou bránkou rozohrávku na Rafalského, Richardsovu strelu ešte americký gólman Miller vyrazil, ale nekrytý Toews poslal z dorážky puk do siete – 1:0 pre Kanadu. Domáci po góle získali prevahu, Američania mali problémy s prechodom do útoku. Tempo hry sa stupňovalo v druhej časti stretnutia, oba tímy si nič nedarovali. Miller zlikvidoval dobré šance Webera, Thorntona i Keitha pri Maloneho vylúčení. V 28. min sa dostali Kanaďania do prečíslenia, Getzlaf aj s prispením Maloneho teču prihral voľnému Perrymu, ktorý trafil presne nad Millerovu lapačku a bolo 2:0. Američania následne nevyužili presilovú hru, ale do stretnutia (1:2) ich vrátila Kanova strela, ktorú pred Luongom tečoval Ryan Kesler. Hráči USA zrazu dostali krídla a boli blízko aj vyrovnaniu. V 36. min nebezpečne pálil na opačnej strane Weber, a potom nevyužil svoje sólo Staal. V 42. min mohli poistiť kanadské vedenie Weber a Pronger, ich strely však skončili len na žŕdke. Zverenci kouča Mika Babcocka začali veľmi dobre brániť a Američania mali problémy usadiť sa v útočnom pásme. V 50. min sa dostal k vyrazenému puku Heatley, ale ani na dvakrát neprehodil Millera. Vyrovnať mohol Parise, ale v ideálnej pozícii trafil tesne vedľa. V 57. min nepremenil svoje sólo Crosby, keď mu americký gólman puk skvele vypichol. V posledných dvoch minútach sa Američania odhodlali k power-play, 25 sekúnd pred záverom sa najlepšie pred Luongom zorientoval Parise a poslal duel do predĺženia. To už bolo taktickou bitkou. Kanaďania si v nadstavenom čase vypracovali väčšie šance, definitívne v 68. min rozhodol o víťazovi celého turnaja Crosby (našiel ho z rohu ideálne Iginla) strelou pomedzi betóny Millera.

Hlasy aktérov po nedeľňajšom finálovom zápase mužského hokejového turnaja na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri:

Sidney Crosby (útočník Kanady, autor rozhodujúceho gólu): „Ešte si to poriadne neuvedomujem. Je to ako sen. Celý tím sa neuveriteľne nadrel. Dnešný zápas bol veľmi ťažký, najmä keď sa Američanom podarilo vyrovnať tesne pred koncom zápasu. Podarilo sa nám však v predĺžení zmobilizovať a vyhrať.“

Patrick Marleau (útočník Kanady): „Je to neuveriteľné. Ešte nikdy predtým som nič podobné necítil. Čo sa týka mojej hokejovej kariéry, je to zatiaľ jej najkrajší moment.“

Jack Johnson (obranca USA): „Je to zničujúci pocit. Jediný gól nás delil od zlatej medaily. Bol to najdôležitejší zápas, aký som kedy odohral. Nedá sa s ničím porovnávať. Získali sme striebro, ale prišli sme o zlato.“