Webnoviny - Svet

Kandidát na šéfa SND ponúka ruského sponzora

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Slovenské národné divadlo (SND) by mohlo mať ruského sponzora.

Kandidát na generálneho riaditeľa prvej slovenskej scény Peter Feranec na dnešnom verejnom vypočutí výberovej komisii prezradil, že so SND by mohli spojiť svoje meno ruské železnice či ruská banka Sberbank, ktorá nedávno kúpila rakúsku Volksbank.

Podotkol, že obe firmy sa chcú angažovať v Strednej Európe a budovať si tu meno aj cestou sponzoringu.

Kriticky hodnotil Feranec predovšetkým kvalitu operných predstavení. Zvýšiť ju chce aj za cenu zníženia počtu predstavení s tým, že väčší dôraz by sa kládol na prípravu. Väčší počet divákov podľa neho priláka aj zahraničných umelcov.

„To nie je otázka peňazí, to je otázka kontaktov,“ poznamenal na margo nákladov. Zdroje plánuje Feranec získať na obmedzení prezamestnanosti.

Zdôraznil, že divadlo má momentálne 39 manažérov, pričom ako manažérka opery pracuje aj zubná laborantka.

Feranec sa nazdáva, že SND zostane aj v budúcnosti trojsúborovým divadlom. Výhľadovo si však vie predstaviť, že balet a opera by sa spojili, čím by vznikli dve sekcie – činohra a hudobné divadlo.

Bratislava nad Brno

Feranec v minulosti pôsobil ako šéfdirigent v moskovskom Veľkom divadle, momentálne je hlavným hosťujúcim dirigentom v Michajlovskom divadle v ruskom Petrohrade. Od budúceho roka má nastúpiť ako šéfdirigent v Brne.

V prípade, že ho komisia vyberie za generálneho riaditeľa SND, záväzku v Brne je pripravený sa vzdať.

Okrem Feranca majú ambíciu najbližších päť rokov viesť SND aj Marián Chudovský, Ľubomír Gregor, Marián Ostatník, Milan Vajdička, Anton Popovič, Miroslav Oswald a Peter Kováč. Ich vypočutie výberovou komisiou je naplánované na dnešok a v utorok.

Marcové kolo bolo bez víťaza

Prvý konkurz na generálneho riaditeľa, ktorý sa konal 8. marca, sa skončil bez víťaza. Ani jeden zo siedmich kandidátov nepresvedčil členov výberovej komisie natoľko, aby dostal dôveru viesť národné divadlo.

Dočasným vedením SND vlani 21. septembra vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer poveril štatutárneho zástupcu generálneho riaditeľa Milana Vajdičku, technicko-prevádzkového riaditeľa SND.

Vajdička mohol vykonávať svoju funkciu do šiestich mesiacov od vymenovania, to znamená do 21. marca tohto roka. Následne 22. marca Vajdičku poveril Krajcer opäť dočasným vedením SND.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM