Webnoviny - Svet

Kandidáta SaS v Nemecku odsúdili na dva roky

WEBNOVINY.SK

Sloboda a Solidarita, Richard Sulík Foto: SITABRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Jedného z kandidátov strany Sloboda a Solidarita, ktorá sa zasadzuje za čistotu a slušnosť, v Nemecku súdne trestali pre falšovanie technických preukazov. Túto informáciu priniesol denník Pravda. Dnes úspešný podnikateľ Vladimír Kabaňa strávil v 90. rokoch niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe v Stuttgarte, kde ho napokon odsúdili na dvojročný podmienečný trest. Kabaňa, tvrdí, že neprávom. Kabaňa do západného Nemecka emigroval v roku 1988. Nemecká polícia ho vyšetrovala v súvislosti s bandou autičkárov, ktorí kradnuté autá s falošnými papiermi prevážali do Poľska. Počas vyšetrovania nemeckí kriminalisti narazili na Kabaňu, ktorý v tom čase pracoval pre leteckú spoločnosť, a pri prehliadke bytu mu našli písací stroj. Ten páchatelia podľa polície použili pri výrobe falošných technických preukazov.

„V júni 1996 mu súd vymeral trest dva roky väzenia podmienečne. Obžalovaný predtým strávil takmer osem mesiacov vo vyšetrovacej väzbe,“ informovala Pravdu Claudia Krauth, prokurátorka z nemeckého mesta Stuttgart, kde sa proces konal. Po vynesení rozsudku Kabaňu prepustili, pretože ešte nebol súdne trestaný, k činu sa priznal a oľutoval ho. „Keď ho zatkli, vinu odmietal. Až neskôr počas väzby priznal, že sa podieľal na falšovaní šiestich technických preukazov. Použil na to svoj písací stroj. Autá nekradol, ani ich ďalej nepredával, ale vedel, čo je to za bandu. Bolo mu jasné, že išlo o kradnuté vozidlá,“ priblížila nemecká prokurátorka pre Pravdu.

Kabaňa Pravde odsúdenie nepoprel. Bráni sa, že sa do prípadu zamotal náhodou pre známosti s Poliakmi, ktorých poznal ešte z azylového domu. „Boli za to zodpovedné osoby, ktoré ma tri roky predtým párkrát navštívili. Pôvodné podozrenia vedúce k môjmu zatknutiu sa počas vyšetrovania nepreukázali. Jediným spojením s kauzou bol písací stroj, ktorý v roku 1995 polícia našla u mňa doma. Riešila skutok, ktorý sa stal v roku 1992. Ak by som vedel, že sa ten stroj používal pri páchaní trestnej činnosti, bol by som sa ho okamžite zbavil,“ vysvetlil Pravde 45-ročný podnikateľ, ktorý už 14 rokov žije opäť na Slovensku. Tvrdí, že sa k činu priznal, lebo nemal na výber. Vyšetrovatelia naňho vraj tlačili a radil mu to aj právnik, aby sa to celé nenaťahovalo dlhé mesiace. „Kto to nezažil, asi povie, že som mal bojovať, ale jediné, čo som v tej chvíli vládal urobiť, bolo rýchlo to ukončiť,“ povedal Kabaňa. Nemecká prokurátorka tomu neverí. „Prečo sa potom priznal i pred súdom? Mohol ho predsa presvedčiť, že je nevinný. Nedáva to zmysel,“ komentovala.

Kabaňa za stranu Richarda Sulíka kandidoval už vo vlaňajších regionálnych voľbách, informuje Pravda. Na internetovej stránke SaS o ňom vtedy napísali, že „do SaS vstúpil s presvedčením, že je to strana odborníkov a slušných ľudí bez minulosti“. Dnes kandiduje na 25. mieste a o minulosti z Nemecka sa voliči nikde nedozvedia. Ani v životopise na jeho webovej stránke. Kabaňa i teraz opakuje, že sa pokladá za slušného človeka, uvažovať o vzdaní sa kandidatúry je podľa neho predčasné. Šéf strany Richard Sulík pre Pravdu vyhlásil len to, že táto skúsenosť ukázala potrebu rozšíriť zoznam dokladov, ktoré vyžadujú od uchádzačov o členstvo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM