Webnoviny - Svet

Kandidátku SDKÚ doplní algoritmus, prvé miesta sú obsadené

WEBNOVINY.SK

SLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Na kandidátnej listine SDKÚ-DS do marcových predčasných parlamentných volieb je už prvých 57 mien, ktoré dnes večer schválilo prezídium strany.

„Rozhodli sme o našej kandidátnej listine,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda po trojhodinovom rokovaní.

Prezídium totiž schválilo aj algoritmus, podľa ktorej sa listina dokompletizuje zo zástupcov regiónov po číslo 150. Na túto úlohu splnomocnili riaditeľa ústrednej kancelárie strany Kamila Homoľu. „Algoritmus vychádza z výsledkov ostatných parlamentných volieb, kde prepočítavame absolútne hlasy, ktoré sme získali v jednotlivých regiónoch,“ vysvetlil Dzurinda. Podľa jeho slov dávali návrhy kandidátov regionálne štruktúry, niekde ich bolo 14, inde 20, niekde cez 20.

Vlastná liaheň

Medzi už schválenými menami na kandidátke by sa podľa informácií SITA mali nachádzať len straníci. Dzurinda už predčasom pripustil, že strana postaví kandidačnú listinu na „vlastnej liahni“. „Keď je strana mladá, chce výraznejšie zaujať, obzerá sa po osobnostiach z kultúrneho života, športu. Dopyt, aby sme sa obzerali mimo strany, sa veľmi zúžil, máme veľmi silný druhý sled. Sme personálne bohatou stranou,“ povedal v polovici novembra.

Na čele kandidátky by mali byť známe tváre politikov SDKÚ-DS. Lídrom bude predseda strany Mikuláš Dzurinda. Podľa informácií agentúry SITA by dvojkou mala byť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a trojkou minister financií Ivan Mikloš. Zo štvrtého miesta by mal kandidovať predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS a predseda ústrednej rady strany Jozef Mikuš. Päťka má pripadnúť podpredsedovi strany a podpredsedovi parlamentu Milanovi Hortovi.

Od 6. miesta sa majú striedať kandidáti prezídia a regionálnych štruktúr. Ako nominant krajských štruktúr by mal z najvyššieho miesta kandidovať bratislavský župan Pavol Frešo. Ten by mal obsadiť na kandidátke šieste miesto. Nasledovať by mal minister školstva Eugen Jurzyca. Za ním ako líder Trenčianskeho kraja exminister obrany a v súčasnosti poslanec NR SR Martin Fedor. Ako kandidát prezídia by sa mal do prvej desiatky dostať predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný. Za Prešovský kraj by mal uzatvárať prvú desiatku poslanec NR SR Štefan Kužma.

Medzi kandidátmi prezídia v druhej desiatke kandidátky by mali byť štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Milan Ježovica a štátny tajomník na ministerstve školstva Jaroslav Ivančo. Štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková by sa mala dostať do štvrtej desiatky.

Vďaka vysokému počtu preferenčných hlasov v posledných voľbách sa má dostať na zvoliteľné miesta na kandidačnej listine Magda Vášáryová, rovnako aj poslanec NR SR Zoltán Horváth. Prezídium má na vyššie miesta vytiahnuť aj poslanca NR SR a žilinského krajského predsedu strany Ivana Chabana, ktorého regionálne štruktúry zaradili až na 20. miesto kandidátov za Žilinský kraj. Na zvoliteľnom mieste majú byť aj poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Kamil Homoľa.

V druhej desiatke by sa ako nominanti regionálnych štruktúr mali objaviť poslanci NR SR Tibor Tóth, Ján Golian, Ondrej Matej, či Marek Vargovčák. V regiónoch dobre nedopadli viacerí dlhoroční poslanci NR SR. Tomáš Galbavý je až v poradí piaty za Nitriansky kraj. Bývalý primátor Žiliny a poslanec NR SR Ivan Harman je štvorkou Žilinského kraja a šéf hospodárskeho parlamentného výboru Stanislav Janiš sedmičkou. Rovnako vo svojom kraji nepochodil Ľudovít Kaník. Na nižšie miesto by sa na kandidátke mal prepadnúť poslanec NR SR a poradca premiérky Martin Pado.

Predčasné parlamentné voľby budú 10. marca 2012. Strany musia zaregistrovať kandidačné listiny na ministerstve vnútra do 11. decembra 2011.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM