Webnoviny - Svet

Kaník navrhuje zrušiť súbeh výpovednej lehoty a odstupného

WEBNOVINY.SK

Ľudovít KaníkFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného pri prepustení zamestnanca v rámci vládneho návrhu novely Zákonníka práce navrhol poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Podľa jeho návrhu by tak mal zamestnanec rovnako ako v minulosti pri prepustení na výber medzi dvojmesačným odstupným alebo dvojmesačnou výpovednou lehotou. Zdôraznil, že záväzok zrušiť súbeh výpovednej lehoty a odstupného je súčasťou programového vyhlásenia súčasnej vlády. „Čo nám bráni, keď to máme vo vládnom programe, aby sme to neurobili,“ spýtal sa Kaník. Možnosť čerpať odstupné aj pri využití dvojmesačnej výpovednej lehoty zaviedla vláda Roberta Fica od septembra 2007. „Vraciame tak veci do stavu, ktorý tu platil,“ skonštatoval exminister práce a sociálnych vecí. Schválenie zrušenia súbehu výpovednej lehoty a odstupného podľa poslanca zníži bariéry pre tvorbu pracovných miest a podporí pružnejší trh práce. „Súčasný právny stav zvyšuje náklady zamestnávateľa, ak sa ocitne v problémoch,“ povedal Kaník.

Poslanec Igor Matovič (klub SaS) podal pozmeňujúci návrh, ktorý má umožniť zamestnancom dohodnúť sa so zamestnávateľom, aby namiesto stravných poukážok dostávali príspevok na stravovanie. Jeho návrh označil poslanec Juraj Droba (SaS) za rozumný, keďže dáva zamestnancom možnosť voľby. Súčasný systém podľa neho znepríjemňuje život zamestnancom aj zamestnávateľom, keďže zamestnávatelia musia dávať stravné poukážky aj tým zamestnancom, ktorí o ne nemajú záujem. Podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) by však malo ísť len o prechodný model, keďže podporuje koncepčné riešenie.

Navrhovaná vládna novela pracovného kódexu súvisí s potrebou zapracovania príslušných európskych smerníc do slovenského právneho poriadku. Zamestnanca a zamestnankyňu by mal zamestnávateľ podľa navrhovanej novely zákona od začiatku apríla tohto roka zaradiť späť do práce aspoň za takých podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú alebo rodičovskú dovolenku.

Ako ďalej uvádza rezort práce a sociálnych vecí, zamestnanec a zamestnankyňa by mali mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na príslušnú dovolenku. „Navrhuje sa, aby aj zamestnanec, ktorý sa vráti po skončení rodičovskej dovolenky, mal právo požadovať od zamestnávateľa, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko,“ uvádza sa v návrhu na novelizáciu Zákonníka práce.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM