Webnoviny - Svet

Kardinál Jozef Tomko: Treba nám zachrániť rodinu

WEBNOVINY.SK

Kardinál Jozef Tomko (tretí sprava), podpredseda vlády Ján Figeľ (štvrtý sprava), prezident SR Ivan Gašparovič (tretí zľava) a podpredseda NR SR Milan Hort (druhý zľava) počas pontifikálnej sv. omše pred šaštínskou bazilikou. Šaštín, 15. september 2010. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher ŠAŠTÍN – STRÁŽE 15. septembra (WEBNOVINY) – Verejní činitelia, vláda, zamestnávatelia, ale aj školy a ďalšie inštitúcie by sa mali venovať pomoci rodinám, ktoré sa čoraz častejšie ocitajú v ťažkostiach. V homílii na Národnej púti pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach to povedal kardinál Jozef Tomko.

"Naše rodiny potrebujú urgentnú pomoc. Takmer polovica manželstiev sa rozvádza, mnohí žijú ako sa kedysi hovorilo „nadivoko“, sme medzi poslednými v Európe čo sa týka počtu narodených detí, k tomu ešte rýchlo stúpa počet nemanželských detí. Treba nám zachrániť rodinu,“ apeloval Tomko.

Podľa neho je potrebné vrátiť sa k modlitbe, ktorá sa vytráca z osobného a rodinného života. Upozornil aj na materializmus, ktorý sa skrýva za pokrok, blahobyt, voľnosť a pôžitok. "Peniaz je najvyššia hodnota, kvitne korupcia, rýchlo zbohatnúť za každú cenu a bez ohľadu na morálku, na desatoro – to je zákon života,“ dodal.

Kardinál Tomko sa venoval aj tradícii uctievania Sedembolestnej Panny Márie na území dnešného Slovenska a zvýraznil, že mariánska tradícia je popri cyrilo-metodskej súčasťou našej histórie.

Pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska sa pred šaštínskou bazilikou zišli tisícky veriacich z rôznych kútov Slovenska. Mnohí z nich využili možnosť pricestovať mimoriadnymi vlakmi, na záchytných parkoviskách však boli aj desiatky autobusov a stovky áut.

Medzi účastníkmi slávnosti nechýbali ani viacerí ústavní činitelia vrátane prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Tradícia pútí do Šaštína siaha až do roku 1564, kedy manželka majiteľa šaštínskeho panstva Angelika Bakičová dala zhotoviť sochu Sedembolestnej Panny Márie. V roku 1732 po preskúmaní viacerých nevysvetliteľných javov sochu vyhlásili za zázračnú.

Pápež Pius XI. 2. apríla 1927 vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Šaštínsky kostol povýšil v roku 1964 pápež Pavol VI. na baziliku minor (menšiu). Pred pätnástimi rokmi pútnické miesto navštívil aj pápež Ján Pavol II.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM