Webnoviny - Svet

Karzaj oznámil nových nominantov na ministrov

WEBNOVINY.SK

KarzajFoto:

KÁBUL 9. januára (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v sobotu predložil parlamentu nový zoznam nominantov na ministerské posty, ktoré zostávajú neobsadené potom, ako poslanci v predošlom hlasovaní odmietli 17 z 24 navrho­vaných mien. Druhý viceprezident Karím Chalílí oznámil kandidátov na obsadenie 16 ministerských kresiel vrátane šéfa rezortu zahraničných vecí, ktorým by sa mal stať Karzajov dlhoročný poradca pre národnú bezpečnosť Zelmaj Rasúl. Prvý návrh zloženia kabinetu ponechával tento post neobsadený. Karzaj tentoraz vynechal mená nástupcu súčasného ministra vodného hospodárstva a energetiky Ismaíla Chána, ktorého pokračovanie vo funkcii zákonodarcovia nepodporili, ako aj nominanta na ministra telekomunikácií. Podľa Chalílího však bude zoznam čoskoro doplnený.

Výsledok minulotýždňového hlasovania v parlamente znamenal pre Karzaja významnú porážku v období, keď sa snaží naplno začať svoje druhé funkčné obdobie. Spojené štáty a iní zahraniční partneri pritom na neho vyvíjali nátlak, aby zostavil novú vládu do 28. januára, keď sa v Londýne uskutoční medzinárodná konferencia o Afganistane.

„Žiadam všetkých zákonodarcov, aby mysleli na národné záujmy krajiny, súčasnú situáciu krajiny a priania afganských občanov a prijali dobré rozhodnutie,“ vyhlásil Chalílí počas čítania nového zoznamu v parlamente. Niektorí politickí analytici očakávali, že Karzaj zopakuje mená odmietnutých kandidátov, navrhne ich však na iné posty. Nový zoznam však neobsahuje žiadneho z pôvodných nominantov. Rezorty, ktorých ministrov parlament neschválil, by mali dočasne riadiť ich námestníci.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM