Webnoviny - Svet

Kasparov zdolal vo veľkej repríze po 25 rokoch Karpova

WEBNOVINY.SK

MADRID 25. septembra (WEBNOVINY) – Ruský šachista Garry Kasparov zvíťazil v súboji legiend nad svojím veľkým rivalom Anatolijom Karpovom 9:3. Zápas v španielskej Valencii sa konal 25 rokov po tom, čo obaja šachisti odohrali pamätný duel bez rozuzlenia o titul majstra sveta. Stretnutie v Španielsku trvalo tri dni, hralo sa na dvanásť partií, osem z nich bolo v bleskovom šachu a štyri v rapid šachu. Prvé dva dni sa hral rapid šach, zo štyroch partií vyhral tri Kasparov, jedna sa skončila víťazstvom Karpova. Štvrtkové partie v blitzi priniesli triumfy mladšieho Kasparova celkovým pomerom 6:2, keď dve partie nemali víťaza, šesť vyhral Kasparov a jednu Karpov.

Súboj sledovali prostredníctvom internetu milióny fanúšikov v 129 krajinách. Medzi oboma šachistami panovala v 80. rokoch 20. storočia veľká rivalita. V období rokov 1984 až 1990 sa stretli päťkrát o titul majstra sveta. Kasparov vo vtedajších súbojoch zaznamenal 21 víťazstiev, Karpov 19 a 104 partií sa skončilo remízou. Pamätný je najmä súboj z roku 1984, ktorý sa začal v septembri v Moskve a ani po piatich mesiacoch nebol jasný víťaz. Vtedajší predseda Medzinárodnej šachovej federácie Florencio Campomanesa predčasne pre jeho dĺžku zápas ukončil v čase, keď starší Karpov viedol 5:3 a bol bližšie k majstrovskej korune. Výsledok anulovali a súboj sa odohral neskôr ešte raz s triumfom Kasparova, ktorý vtedy ako 22-ročný získal prvý titul.

Kasparova považujú za najlepšieho šachistu histórie. Rus v roku 2005 ukončil kariéru a dal sa na dráhu politika. V súčasnosti je jedným z najväčších kritikov ruského premiéra Vladimira Putina. Karpov v súčasnosti ešte stále hrá a až doteraz mu patrí miesto v najlepšej svetovej stovke.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM