Webnoviny - Svet

Kasper sa obáva počasia vo Whistleri

WEBNOVINY.SK

Cypress Mountain Foto: SITA/APWHISTLER 20. januára (WEBNOVINY) – Problémy s počasím v horskom stredisku Whistler by mohli určitým spôsobom ohroziť program alpských disciplín počas nastávajúcich zimných olympijských hier vo Vancouveri. Premenlivé počasie a blízkosť Pacifiku vzbudzujú obavy aj u šéfa Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Gian-Franca Kaspera. „Osobne sa obávam, že nepôjde všetko podľa plánu. V minulosti sme museli už neraz prekladať Svetové poháre v oblasti Whistleru, takže problémy s počasím budú aj teraz. Na druhej strane, máme 16 dní na to, aby sme uskutočnili zjazd mužov a snáď jeden z tých dní bude v pohode. Navyše február je jeden z tých zimných mesiacov v tomto regióne, keď sa dá očakávať stabilnejšia klíma,“ nechal sa počuť Kasper. Práve mužský zjazd je na programe už v úvodný deň alpských súťaží 13. februára. Olympijskou záverečnou pre zjazdárov bude mužský slalom 27. februára.

Kasper použil ako príklad roky 1996 – 1998, keď sa museli vo Whistleri úplne zrušiť niektoré preteky o krištáľové glóbusy, lebo sa počasie počas niekoľkých dní vôbec neumúdrilo. „Zjazdárska trať sa nachádza na strane s potokom, kde sa často zdržiava hmla, ktorá prichádza z údolia do vyšších polôh. To je vážny dôvod aj na zrušenie pretekov,“ podotýka kanadský zjazdár, ktorý pochádza z tejto oblasti, Robbie Dixon. Keď sa pred dvoma rokmi Svetový pohár vrátil do Britskej Kolumbie a oblasti Whistleru, všetko klapalo bez problémov a nenastali žiadne posuny či zrušenia. Preteky sa však konali v marci, a nie ako predtým v novembri a decembri, keď boli extrémy počasia najmarkantnejšie. „Podľa štatistík sa vo februári a marci dá očakávať najstabilnejšie počasie bez výkyvov. Pokúsime sa preto veriť štatistikám a byť optimistickí,“ poznamenal šéf alpskej sekcie organizačného výboru vancouverských hier Peter Bosinger.

Kanadskí organizátori radi zdôrazňujú, že majú pripravených až 100 patrične vybavených profesionálov, ktorí by sa mali v prípade potreby boriť s nástrahami počasia v čase, keď nad Vancouverom vzplanie olympijský oheň. „Títo ľudia by mali byť pripravení zasiahnuť v každom čase a byť obrazne poruke 24 hodín denne. A to aj v náročnom horskom teréne,“ povedal Bosinger. Kanadská vláda vyčlenila 9 mil. USD na modernizáciu meteorologických staníc a celkové skvalitnenie predpovedí počasia a ochrany životného prostredia pre olympijský región.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM