Webnoviny - Svet

Katarína je bez syna Adama už dva roky

WEBNOVINY.SK

Protest iniciatívy Dobré srdcia hľadajú… Iniciatíva poukazuje na problematiku unesených detí, zvlášť sa zaoberá prípadom Adama Azaba, ktorého egyptský manžel Slovenky Kataríny pravdepodobne ukrýva v Egypte. Protestujúci žiadajú, vyhlásenie Adama za nezvestného, aby úrady pomohli nešťastnej matke hľadať svojho syna, ako aj iným rodičom pri pátraní v podobných prípadoch. Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Dnes ubehli presne dva roky od chvíle, keď dva a polročného Adamka Azaba uniesol jeho vlastný otec – Egypťan Ahmed. Jeho matka Katarína ho vtedy videla naposledy, odvtedy po ňom pátra priamo v Káhire.

“Mám pocit, že 18. novembra 2008 som umrela. Žijem len pre jediný dôvod – znovu nájsť môjho milovaného synčeka Adamka. Nevidím, ako vyrastá, neviem, či je zdravý, neviem, ako sa má. Nemôžem ho pohladiť a ochrániť, ak mu niekto ubližuje,“ vyznáva sa zo svojho žiaľu Katarína Azab.

Na pomoc Kataríne prišla iniciatíva Dobré srdcia hľadajú…, ktorá zháňa zdroje na súkromné pátranie po Adamkovi. Prvými prispievateľmi boli podnikateľ Boris Kollár a riaditeľ Hydrotouru Mikuláš Milko. Pátranie, ktoré sa už začalo, je však náročné a nákladné, je možné podporiť ho finančným vkladom na Fond Dobré srdce 2792486553/0200. Aktuálne informácie sa nachádzajú na Adamkovej webstránke www.adamazab.estranky.sk. Agentúru SITA o tom informovala projektová manažérka Centra sociálnych služieb Náruč záchrany Alena Petrželková.

Presne pred dvoma rokmi mala Katarína so synom spoločne s Adamkovým otcom odletieť z prvej návštevy príbuzných v Egypte späť na Slovensko, Ahmed jej však oznámil, že Adam ostáva v Egypte a odniesol ho na doteraz neznáme miesto. Katarína oslovila miestne orgány, políciu, neskôr vyhrala aj egyptský súd, ktorý zveril Adamka jej, časom sa musela obrátiť aj na slovenské orgány. Doteraz však syna nedostala späť Rok a pol bola na všetko sama, pomáhali jej rodičia a pár priateľov, nepomohlo jej ani Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, lebo Egypt nemá so Slovenskom podpísanú príslušnú zmluvu.

Od augusta jej pomáha novovzniknutá iniciatíva Dobré srdcia hľadajú…, ktorej členovia zorganizovali Pochod dobrých sŕdc, odovzdali list predsedovi Európskeho parlamentu v Štrasburgu Jerzymu Buzekovi, odovzdali dva listy premiérke SR Ivete Radičovej či dvakrát rokovali na egyptskej ambasáde v Bratislave. Ahmeda 13. októbra zatkli, no po pár dňoch ho prepustili bez toho, aby povedal, kde je Adam. Egyptské úrady už vytýčili termín súdneho pojednávanie s Ahmedom pre neodovzdanie Adama matke, uskutoční sa 16. januára 2011, medzičasom však stará matka Adamka požiadala o jeho zverenie do svojej opatery. Ahmed operuje vymysleným tvrdením, že Katarína je Izraelčanka.

Katarína s Ahmedom žili spolu päť rokov, medzitým sa na Slovensku aj zosobášili. Adam sa narodil v Anglicku

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM