Webnoviny - Svet

Katolícka charita vyzbierala pre Afriku už 12-tisíc eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Takmer 12-tisíc eur vyzbierala k dnešnému dňu pre hladujúce krajiny východnej Afriky Slovenská katolícka charita (SKCH). Z finančných prostriedkov podporí v prvej fáze humanitárnu pomoc v Keni a ako jediná zo slovenských organizácií pomôže aj Somálsku. SKCH bude v Keni poskytovať pomoc v piatich diecézach v projekte financovanom spoločne s írskou katolíckou charitou Trocaire. Pomoc takmer 11-tim tisícom domácností chce charita podmieniť ich účasťou na aktivitách zameraných na zlepšenie životných podmienok svojej komunity. Finančne podporiť verejnú zbierku je stále možné dobrovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 178. Názov účtu je Slovenská katolícka charita.

Každá podporená domácnosť v Keni bude dostávať potravinové prídely zložené zo 45 kilogramov kukurice, šiestich kilogramov fazule, 2,4 litra rastlinného oleja alebo dostane zodpovedajúcu sumu peňazí v hotovosti v závislosti od dostupnosti potravín na miestnom trhu. Súčasťou projektu bude aj výkup poľnohospodárskych zvierat od pastierov za primerané ceny a ich následné vrátenie ľuďom na jeseň, kedy by malo prísť obdobie dažďov a obnovia sa pasienky. Mnohé rodiny, ktoré sa venovali pastierstvu, musia totiž predávať svoj dobytok pod cenu, aby získali peniaze na potraviny. Ako informoval generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák, charita chce do oblasti presunúť svojho pracovníka, ktorý je momentálne na misii v Ugande, aby posilnil tím zložený z pracovníkov ďalších národných charít združených v sieti Caritas.

Ako jediná zo slovenských humanitárnych organizácií plánuje SKCH pomáhať v Somálsku, kde chce finančne podporiť distribúciu potravín v spoločnom projekte s partnermi Caritas Nemecko a nemeckou Diakoniou. V súčasnosti je v Somálsku závislých na humanitárnej pomoci viac ako 2,8 milióna ľudí, pričom 61 percent sa nachádza v severnej časti krajiny. Mnoho ľudí prišlo o úrodu a ich domáce hospodárske zvieratá uhynuli, takže stratili živobytie. "Ceny potravín sa vyšplhali do rozmerov, ktoré sú nedostupné pre väčšinu ľudí,“ hovorí Gumulák. Pomoc charity a jej partnerov bude smerovať do regiónu Galguduud v centrálnej časti Somálska. Špeciálnu pozornosť chce charita venovať bezpečnosti, ktorá je pre pretrvávajúce konflikty naštrbená. Potrebnú infraštruktúru zničili rebeli z teroristického hnutia Al-shabaab. "Naším miestnym partnerom je organizácia, ktorá má podporu miestnych obyvateľov a kmeňov, čo je dôležitý faktor pre úspešnosť pomoci,“ doplnil Gumulák.

Slovenská katolícka charita je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete a aj vďaka tejto sieti partnerských organizácií môže efektívne reagovať na potreby ľudí v núdzi.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM