Webnoviny - Svet

Kauza Hedviga môže poškodiť Slovensko, tvrdí František Šebej

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Smerovanie kauzy údajnej krivej výpovede Hedvigy Žákovej Malinovej, ktorú už šesť rokov vyšetruje Generálna prokuratúra, ohrozuje medzinárodnú povesť Slovenska.

Myslí si to predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej (Most-Híd).

„Tu je v hre priamo dôveryhodnosť a reputácia Slovenska ako demokratického a právneho štátu, v ktorom sú zaručené slobody a ľudské aj občianske práva,“ vyhlásil Šebej na tlačovej besede s tým, že mu záleží na tom, aby sa SR nepriblížila svojou povesťou k diktatúram, ako je Bielorusko alebo bývalý Sovietsky zväz.

Podľa Šebeja neexistuje tichá cesta von z kauzy, GP by mala okamžite zastaviť trestné stíhanie.

K týmto vyhláseniam viedol Šebeja posledný vývoj kauzy, keď prokurátor stále chce, aby Hedvigu pozorovali v ústave.

Tým chcú podľa Šebeja zrejme zistiť, v akom duševnom stave bola v čase incidentu, keď ju napadli v Nitre dvaja útočníci.

Aj keď okresný súd už žiadosť o ústavné vyšetrenie zamietol, prokurátor podal sťažnosť, o ktorej rozhodne krajský súd.

„Už samotný ten návrh je dôkazom, že niečo je v hrubom neporiadku v SR a predovšetkým na Generálnej prokuratúre,“ povedal Šebej.

Aktivity mimo zákona

Lucia Žitňanská uzavrela s Hedvigou mier

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), za ktorej funkčného obdobia sa vláda Hedvige ospravedlnila a uzavrela s ňou zmier, si nepamätá prípad, kde by sa tak dôsledne vyšetrovala údajná krivá výpoveď.

"Táto kauza je spolitizovaná od samého začiatku, pretože na samom začiatku sa začala tým, že sa postavil pred kamery vtedajší minister vnútra Kaliňák a premiér Fico a nielen, že informovali o kauze, ale ukazovali dôkazy pred kamerou, čo je aj podľa nášho právneho poriadku neprípustné,“ povedala Žitňanská, podľa ktorej táto kauza dáva otázniky nad právnym stavom tohto štátu.

Nemôže sa zbaviť dojmu, že tu už ide skôr o obhajobu toho, čo už raz politici a prokuratúra k tejto veci povedali, čiže o obhájenie renomé ministra vnútra a prokuratúry, ako o hľadanie skutočnej pravdy.Šebej hovorí, že podľa názoru právnikov je trestné stíhanie Hedvigy v rozpore so zákonom. „Doteraz sa nedozvedela, ktoré z jej tvrdení bolo nepravdivé,“ dodal. Nedozvedela sa ani, kto bol poškodený.

„Nie sú jednoducho splnené zákonné podmienky a prokuratúra samozrejme veľmi dobre vie, že celé trestné stíhanie je protiprávny nezmysel a jediný slušný spôsob, ako ho uzavrieť je ukončiť ho a Hedvige Žákovej Malinovej sa ospravedlniť,“ vyhlásil.

To, že je niekto schopný navrhnúť ústavné skúmanie duševného stavu obvinenej po šiestich rokoch je podľa Šebeja nielen porušením pravidiel, ktorými sa musí riadiť psychiater aj prokurátor, ale je to aj útok na zdravý rozum.

Šéf parlamentného výboru si myslí, že teraz možno vychádzať len z dokumentácie psychológa a psychiatra, ktorí Hedvigu vyšetrili a pomáhali jej z posttraumatickej stresovej poruchy v čase po skutku. Tí sú aj ochotní spolupracovať a poskytnúť zdravotnú dokumentáciu.

Psychiatri by mali dodržiavať deklarácie

Šebej upozornil aj na to, že človeka možno do ústavu strčiť len vtedy, ak je podozrenie na duševnú chorobu a ak je nebezpečný pre svoje okolie – inak sa musí všetko riešiť ambulantne.

Pripomenul, že Havajská a Madridská deklarácia presne definujú, čo môžu robiť psychiatri a kedy možno umiestniť niekoho do ústavu. „Toto ani zďaleka nie je ten prípad,“ vyhlásil.

Celá vec má podľa neho aj etickú rovinu. Už len tá predstava, že existuje psychiater (lebo sa zdá, že na návrh psychiatra prokurátor konal), ktorý navrhne na dva tri mesiace zavrieť matku dvoch detí do ústavu, je podľa Šebeja surovosť.

Pripomína mu to maniere Vyšinského prokuratúry v bývalom Sovietskom zväze.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM