Krimi

Kauza kontroverzných šekov: Kotleba vypisoval finančné sumy s nacistickou symbolikou

Na súde sa čítali svedecké výsluchy ľudí, ktorí dostali sumy 777 eur, 2028 eur a 1488 eur. Každá suma predstavuje podľa prokurátora istú extrémistickú symboliku.

Ilustračný obrázok k článku Kauza kontroverzných šekov: Kotleba vypisoval finančné sumy s nacistickou symbolikou
Zdroj: TASR

Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba na štvrtkom (28. máj) pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v kauze kontroverzných šekov odmietol, že by používal neonacistické ši­fry.

Neonacistické šifry

Na svedecké výpovede reagoval najmä kritikou postupu vyšetrovateľa a spôsobu kladenia jeho otázok. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz poukázal na to, že pri obdarovávaní sociálne slabých rodín používal Kotleba aj inú číselnú symboliku, nielen číslo 1488.

Na súde sa čítali aj svedecké výsluchy ľudí, ktorí dostali sumy 777 eur alebo 2028 eur. „Každá tá suma predstavuje istú extrémistickú symboliku,“ uviedol Honz. Napríklad číslo 20 odkazuje podľa Honza na deň narodenia Adolfa Hitlera, číslo 28 je symbol pre slogan Blut und Ehre (v preklade z nemčiny krv a česť, pozn. red.). Toto heslo v nemeckom origináli predstavuje slogan mládežníckej organizácie z čias nacistického Nemecka Hitlerjugend.

Čísla na šekoch

Kotleba sa počas prestávky k samotným číslam nechcel vyjadrovať. Pri jednom z nich sa však pozastavil počas hodnotenia dôkazu. Preukazoval, že suma 2028 eur vyšla z cenníka medicínskeho centra v Piešťanoch. To poskytovalo terapiu dievčaťu, ktorej šek odovzdal Kotleba. „Neviem vylúčiť, že sa dá vyskladať nejaká suma podľa potreby,“ reagoval prokurátor. Poukázal aj na to, že na súde odznelo, že Kotlebova strana má kontakty v danom medicínskom centre.

„Prokuratúra chce preukázať, že pán Kotleba úprimne dáva sumy vždy v nacistickej číselnej symbolike,“ pokračoval prokurátor s tým, že to dokážu aj výsluchy ďalších znalcov. „Dozviete sa aj, aké rodiny alebo akí ľudia dostali v konečnom dôsledku tie sumy 1488. Všetko sa odkryje a zapadne to do seba,“ doplnil Honz. „Ja sa pýtam, či nie je cynizmus dávať finančné sumy s nacistickou symbolikou ľuďom, ktorí počas Hitlerovho režimu boli predmetom perzekúcie,“ uzavrel.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM