Aktualizované Krimi

Kauza MASTIČKÁR: Obžalovaný Jozef spoznal výšku trestu za pestovanie konope

Trnavský súd rozhodol o výške trestu pre obžalovaného Jozefa Š. z kauzy mastičkár. Rozsudok nie je právoplatný.

Ilustračný obrázok k článku Kauza MASTIČKÁR: Obžalovaný Jozef spoznal výšku trestu za pestovanie konope
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Okresný súd (OS) v Trnave vymeral vo štvrtok na hlavnom pojednávaní v medializovanej kauze pestovania konope, známej ako mastičkár, obžalovanému Jozefovi Š. trest odňatia slobody vo výške osem rokov so zaradením na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a k tomu trest prepadnutia veci.

Rozsudok nie je právoplatný, obhajoba si ponechala zákonnú lehotu 15 dní na vyjadrenie o odvolaní.

Mohlo by vás zaujímať

Tinktúry pre chorých

Na OS sa pojednávanie vo veci konalo po štvrtý raz, trikrát prípad vrátil Krajský súd Trnava na opätovné prerokovanie. V porovnaní s predchádzajúcimi rozsudkami je aktuálny takmer o polovicu nižší, keď predošlé zneli na 20 a 15 rokov a na prepadnutie majetku. Jozef Š. vo väzbe strávil takmer tri roky, prepustený bol na slobodu na jeseň 2023. Kauza je od začiatku široko medializovaná s poukazom najmä na drakonicky vymeraný trest. U Jozefa Š. v roku 2021 v jeho dome v obci Dolné Zelenice v okrese Hlohovec počas policajnej razie zaistili 11 kilogramov konope, o ktorom tvrdil, že ho používa na výrobu mastí a tinktúr pre chorých, vrátane svojich rodičov.

Senát vo štvrtok vypočul súdneho znalca, ktorý vypovedal k dodatku k znaleckému posudku vzoriek konope. Uviedol, že vo vzorkách na kriminalisticko-expertízne skúmanie sa nachádzali aj neupotrebiteľné časti ako stonky. Obhajoba žiadala na pojednávaní o vykonanie novej analýzy, ale už vyseparovaných vzoriek, čo by znížilo celkový posudzovaný objem drogy. Podľa nej polícia pri pôvodnej analýze nedodržala vlastnú metodiku na analýzu vzoriek. Súd požiadavku zamietol.

Znížený trest

V odôvodnení rozsudku sudca uviedol, že pri trestnom čine nedovolenej výroby psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania alebo obchodovania s nimi je trestná sadzba od 15 do 20 rokov. Súd dospel k záveru, že sú dané okolnosti prípadu, ktoré odôvodňujú umožniť mimoriadny znížený trest až na hranicu ôsmich rokov. Stotožnil sa s uznesením krajského súdu z roku 2023, kedy bol Jozef Š. prepustený z väzby na slobodu a kedy konštatoval výnimočné okolnosti prípadu. Išlo o to, že vo väzobnej veci obžalovaného bolo trikrát rozhodnuté prvostupňovým a trikrát odvolacím súdom.

„A napriek tým šiestim rozhodnutiam trestnosť obžalovaného nie je právoplatne skončená, hoci ide o jednu väzobnú vec, jeden skutok a jedného obžalovaného. Pokiaľ súdy a súdny systém nie sú schopné vec právoplatne ukončiť, na túto skutočnosť nemôže doplácať obžalovaný tým, že mu bude obmedzená osobná sloboda. Rovnaké skutočnosti viedli súd aj k mimoriadnemu zníženiu trestu,“ uviedol sudca na hlavnom pojednávaní.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM