Kauza odpočúvania odhalila prepojenie novinárov s politikmi
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Aktuálna kauza odpočúvania podľa slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov (AEJ) okrem iného odhalila nemravné, neprofesionálne prepojenie novinárov s politikmi.
Tieto "nadštandardné“ vzťahy podľa tejto organizácie devastujú dôveru občanov nielen v demokraciu a voči politikom ako takým, ale čo je ešte horšie, tvrdo poškodzujú novinársku profesiu ako takú na Slovensku.
Prepojenie novinárov s politikmi ohrozuje demokraciu
„Je paradoxné, že tá istá skupina politikov, ktorá iba nedávno označovala novinárov za ´hyeny a prostitútky´, tak tá istá skupina politikov časť z novinárskej obce dokázala využívať, podľa nášho názoru, ako inštrument a verejnú platformu v nekalom politickom boji,“ píše sa v stanovisku slovenskej sekcie AEJ, pod ktorým je podpísaný jej predseda Peter Turčík a tajomník Tibor Macák.
Ako ďalej uvádzajú, takéto perfídne využívanie novinárov na boj s politickým resp. ideovým protivníkom a súčasné nemravné podľahnutie novinárov tlaku politikov si pamätáme nielen z dávnej minulosti slovenskej resp. československej spoločnosti, ale, žiaľ, aj z prvej dekády obnovovania demokratickej spoločnosti u nás.
„História morálneho a profesionálneho zlyhania – a podľa nášho názoru až možno zákon prekračujúceho prepojenia politikov s novinármi – sa na Slovensku opakuje“. Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov to považuje za nebezpečné a brutálne ohrozujúce základy demokracie a korektnej súťaže politických názorov na Slovensku. Slovenská sekcia AEJ preto vyzýva vydavateľov a šéfredaktorov printových médií a prevádzkovateľov elektronických médií, aby urobili všetko pre to, aby sa toto morálne a profesionálne zlyhanie v novinárskej obci nezopakovalo.
Novinári nemôžu porušovať etiku vlastnej profesie
Slovenská sekcia AEJ nepovažuje za správne, aby boli novinári vyčleňovaní zo spoločnosti ako profesia, ktorá si môže dovoliť všetko. „Sme síce metaforicky ´strážne psy demokracie´, ale môžeme sa pohybovať, tak ako všetci občania štátu, iba v limitoch zákonov a na takom teritóriu, ktoré nenarúša osobnú integritu ktoréhokoľvek člena spoločnosti,“ uviedli vo svojom stanovisku. Podľa nich musia novinári súčasne vyznávať základné mravné zásady.
„Teda ten povestný vyšší princíp mravný by mal byť tým metaforickým náhubkom strážnych psov demokracie. Ani siedma veľmoc, za akú je od čias Napoleona novinársky stav označovaný, nemôže porušovať zákony a etiku vlastnej profesie.“ Sekcia pripomína, že slovenskí novinári na jednej strane dlhodobo žiadajú minimalizovať imunitu ústavných činiteľov, permanentne kritizujú nemravnosť politikov, zneužívanie právomocí a porušovanie zákonov. „Ale súčasne chceme byť chránení ako nejaké posvätné tvory zneužívajúce to exkluzívne postavenie v spoločnosti, ktoré vyplýva z profesie novinára,“ pýtajú sa v stanovisku.