Webnoviny - Svet

Kazašský veľkofilm má pritiahnuť mladých k histórii

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Kazašský film s najväčšou výpravou za posledných 10 rokov má vzbudiť v tamojšej mladšej generácii záujem o minulosť a históriu krajiny.

Snímka s názvom Myn Bala (v preklade Tisíc chlapcov) s rozpočtom iba 10 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 7,36 milióna eur) rozpráva príbeh o legendárnom kazašskom bojovníkovi Sartajovi, ktorý žil v 18. storočí.

Mladý osirelý Sartaj, ktorý sa okrem neustálych bojov musí tiež popasovať s prvou láskou, ako aj zradou, zhromažďuje vojsko, ktoré by sa postavilo obávaným mongolským bojovníkom – Džungarom.

„Pre mňa je najhlavnejšie to, aby mladá generácia poznala cenu, ktorú naši predkovia zaplatili za našu dnešnú nezávislosť a za našu slobodu,“ povedal pre agentúru Reuters v štúdiách spoločnosti Kazakhfilm v Almaty Akan Satayev, režisér filmu. Snímku, ktorá má priblížiť časť histórie deviatej najväčšej krajiny sveta, nakrúcali v šiestich lokalitách v pohorí Ťanšan na južnom okraji Kazašskej stepi.

Na bojových scénach sa zúčastnilo aj tisíc ľudí

Satayev priznal, že stále sa meniace počasie dalo filmárom viac zabrať ako samotné nakrúcanie bojových scén, na ktorých sa niekedy zúčastňovalo aj takmer tisíc ľudí. Film divákom priblíži tzv. Anyrakajskú bitku z roku 1729, v ktorej Kazachovia konečne porazili Džungarov a prevzali kontrolu nad svojím územím po prvý raz vo svojej histórii.

„Kinematografia je priemysel vyrábajúci mýty a aj keď sa sústreďujeme na správnosť historického pozadia filmu, hlavná je pre nás legenda – Sartaj, povestný hrdina,“ povedal Ermek Amanshayev, šéf spoločnosti Kazakhfilm, ktorá projekt financuje.

Filmári mysleli na detaily

Aby rekonštrukcia života ľudí žijúcich v tomto regióne v 18. storočí bola čo najvernejšia, filmári sa pri nakrúcaní radili s historikmi z Kazachstanu, Číny aj Mongolska. „Uistili sme sa, aby sme v záberoch nenechali napríklad klince, pretože tie tu v tom čase neboli,“ vysvetlil vedúci výpravy Kuat Tleubayev. „Zamerali sme sa na to, aby nič nevyzeralo ako nové, ale ako by to pochádzalo z tých čias,“ dodal.

Po konkurzoch, na ktorých sa zúčastnilo asi 40-tisíc nádejných hercov si tvorcovia filmu vybrali tínedžerov, ktorí pred samotným hraním hlavných úloh absolvovali iba dvojmesačné školenie. Počas neho sa zamerali na kaskadérske triky, jazdu na koni a na výučbu starého kazašského dialektu. Vytvoriť samotné postavy tak, aby zaujali mladých ľudí v Kazachstane, ale aj po celom svete, mal za úlohu medzinárodný tím scenáristov.

„Je to zromantizovaný epos o historických postavách,“ povedal Amanshayev a dodal, že by mladú generáciu mal zaujať, „keďže je o tínedžeroch, ktorí sú podobní tým dnešným tínedžerom z celého sveta.“ Film by sa mal dostať do kín v roku 2012.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM