Webnoviny - Svet

Každý deň nepokojov v Egypte potlačí cenu ropy nahor

WEBNOVINY.SK

Karol PiovarcsyFoto: Saxo BankBRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Správy o nepokojoch v Egypte spôsobujú veľké zvýšenie rizika pre celý sektor Blízkeho východu a Severnej Afriky, kde sa produkuje viac ako 35% svetovej produkcie ropy. Všetky veľké ropné spoločnosti, ktoré v Egypte pôsobia, začali evakuáciu svojich zamestnancov, a teda zastavujú ropnú ťažbu, ako aj jej transport, konštatuje manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu Karol Piovarcsy pre portál WEBNOVINY.sk.

Podľa neho minulý piatok bol svetsvedkom pochybností a špekulácií, že situácia v Egypte ohrozí námornú dopravu a transport cez Suezský kanál, a preto obchodníci a finančné inštitúcie ropu masívne nakupovali a tlačili cenu nahor ako určitú zábezpeku voči výpadkom produkcie v budúcnosti.

„V porovnaní s inými komoditami, či energiami, kde sme momentálne svedkami úpadku investícii sa, naopak, ropným kontraktom mimoriadne darí práve kvôli zvýšenej neistote. Americká ľahká ropa WTI sa momentálne drží nad úrovňou 92 USD za barel, čo je najvyššia úroveň od septembra 2008 a jej produkcia a transport cez Severné more ostáva stabilná. Takisto ropa Brent sa vyšplhala na 2-ročné maximá nad úroveň 100 USD za barel práve pre jej transport cez Suezský prieplav. OPEC preto zvýšil momentálnu produkciu a obáva sa vysokých cien kvôli ohrozeniu svetového hospodárstva“, hovorí Piovarcsy.

Súčasná nálada na trhoch zostáva nezmenená a obchodníci udržujú cenu v rastúcom trende práve pre neistotu s budúcimi dodávkami. "Keďže sa stále pohybujeme blízko tohtoročných maxím, ktorých svedkami sme boli najmä začiatkom januára, momentálne výrazné cenové zmeny pohonných látok neočakávame a predpokladáme čerpanie rezerv, avšak každý ďalší deň nepokojov bude tlačiť cenu ropy ďalej nahor. Pokiaľ sa situácia do konca týždňa neutíši, môžu sa ceny ropy vyšplhať na úroveň, ktorej sa budú musieť prispôsobiť aj rafinérie a poskytovatelia pohonných hmôt a tým pádom ceny palív by sa mohli zvyšovať predpovedá Piovarcsy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM