Webnoviny - Svet

Každý Slovák bude koncom roka dlhovať asi 5000 eur

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Hrubé zadlženie obyvateľov Slovenska stúplo v rozpätí rokov 2006 až 2009 o viac ako tisíc eur na jedného obyvateľa a v tomto roku rezort financií odhaduje rast zadlženia o ďalších tisíc eur. „Na každého občana, vrátane detí a seniorov, tak bude po tomto roku pripadať verejný dlh vo výške zhruba 5 000 eur,“ uvádza hovorca ministra financií Martin Jaroš s tým, že pod takýto výsledok sa vrchovatou mierou podpísalo „šafárenie“ bývalej vlády. V dôsledku takéhoto "gréckeho“ zadlžovania musí podľa jeho slov súčasná vláda prijímať záchranné opatrenia, ktoré majú pomôcť toto bremeno znížiť.

Rezort financií vo štvrtok zareagoval aj na utorňajšie vyjadrenie poslanca za Smer-SD a exministra financií Jána Počiatka, ktorý vyhlásil, že najnovšia prognóza rezortu financií o očakávanom štvorpercentnom raste ekonomiky v tomto roku je dôkazom, že minister financií Ivan Mikloš klame, keď sa snaží vytvárať obraz skrachovanej ekonomiky podobnej Grécku. „Minister financií nikdy netvrdil, že slovenská ekonomika krachuje podobne ako Grécka. Pripomínal však, že na grécku úroveň sa šplhá schodok verejných financií, ktorý sa v roku 2009 dotiahol k ôsmim percentám výkonu ekonomiky a v tomto roku bude len o málo nižší. Ján Počiatek, ktorý štyri roky slúžil ako minister financií, by mal tento rozdiel poznať,“ uvádza v stanovisku Martin Jaroš.

Ministerstvo financií navýšilo v aktuálnej prognóze odhad rastu slovenského hospodárstva na tento rok na 4 %. V poslednej prognóze z júna tohto roka pritom očakávalo tohtoročný rast o 0,8 percentu­álneho bodu pomalší. Rezort však zároveň znížil prognózu reálneho rastu hrubého domáceho produktu pre rok 2011 z pôvodných 3,8 % na 3,3 %. „Hlavnými príčinami súčasných zmien v prognóze je zapracovanie konsolidačných opatrení do prognózy, zlepšenie očakávaní o vývoji vonkajšieho prostredia a pozitívne výsledky za prvý polrok 2010 na Slovensku aj v eurozóne,“ konštatuje sa v správe Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Pomalší rast v roku 2011 vyplýva aj zo zvýšenia východiskovej bázy roka 2010, vyššej inflácie a predovšetkým fiškálnej konsolidácie.

Celkový konsolidovaný dlh verejnej správy dosiahol podľa údajov rezortu financií ku koncu roka 2006 takmer 16,8 mld. eur. Ku koncu vlaňajška jeho hodnota stúpla na 22,6 mld. eur, pričom samotná hodnota dlhodobého dlhu predstavovala 21,3 mld. eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM