Správy Zo Slovenska

Kde je na dieťa iba jeden rodič, prežiť krízu je ťažšie. O čo žiadajú štát?

Štát by sa mal zaoberať aj prípadmi rodín, v ktorých sa o dieťa stará len jeden rodič.

Ilustračný obrázok k článku Kde je na dieťa iba jeden rodič, prežiť krízu je ťažšie. O čo žiadajú štát?
Zdroj: pixabay.com

Takýchto rodín je podľa neziskovej organizácie Jeden rodič na Slovensku viac ako 100-tisíc a sú tiež ohrozené pandémiou nového koronavírusu.

Organizácia sa obrátila na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu, rezort práce a spravodlivosti, ako aj na verejnú ochrankyňu práv, aby sa situáciou týchto rodičov zaoberali.

Ohrozená existencia

„Sme presvedčení, že by bolo potrebné prijať efektívnejšie opatrenia na ochranu jednorodičovských rodín a detí počas krízy spôsobenou pandémiou, pretože v prípade zlyhania rodiča sú vystavené existenčnému ohrozeniu najmä nezaopatrené deti, čo je v rozpore so samotným právnym a sociálnym záujmom štátu na ich ochranu,“ uviedla organizácia vo svojej výzve.

Požaduje, aby sa vláda zaoberala záchranou rodinných rozpočtov. Mnohé zo zavedených opatrení totiž skomplikovali život rodičom-samoživiteľom, ktorí sa starajú o dieťa a napríklad sú samostatne zárobkovo činnými osobami alebo majú napríklad malé prevádzky s nulovým príjmom v súčasnej situácii.

Zároveň niektorí takýto rodičia nemohli ostať doma a poberať ošetrovné (OČR), či už z finančných dôvodov alebo im to nedovoľuje povaha práce.

Finančná pomoc

Nezisková organizácia preto napríklad volá po tom, aby sa vyplatil mesačný príspevok na dieťa v sume 200 eur, ak hrubý prijem v rodine v predchádzajúcom období bol pod 1100 eur mesačne alebo hrubý príjem v rodine bol vyšší ako 1100 eur mesačne, ale prepadol sa o viac ako 80 % a zároveň, aby rodič neprichádzal o nárok na dávku OČR.

V prípade odkladu splácania úverov by mohla byť daňová úľava pre sociálne slabé rodiny pri zúčtovaní dane z príjmu za rok 2020 vo výške zvýšených nákladov za tento odklad splátok.

Samoživitelia rodín tiež žiadajú jednorazovú finančnú pomoc pre tú rodinu, ktorá nemá technické vybavenie potrebné na zabezpečenie online vyučovania pre svoje deti. Nezisková organizácia tiež hovorí o potrebe, aby bolo jasnejšie stanovené nariadenie k úprave práv styku s dieťaťom počas karantény.

Budú sa tým zaoberať

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa bude zaoberať listom, ktorý mu poslali zástupcovia rodičov-samoživiteľov. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že rodičia, ktorých zasiahla kríza v súvislosti s novým koronavírusom, majú už v súčasnosti viaceré možnosti pomoci.

„Doposiaľ v spätnej väzbe od rodičov registrujeme najmä to, že vnímajú rýchlosť a ústretovosť pri prijímaní mimoriadnych opatrení, tie pre rodičov boli realizované hneď v prvom týždni po nástupe nového vedenia ministerstva. Historicky najvýznamnejšie opatrenia proti prepúšťaniu rodičov, ako zamestnancov, nasledovali hneď potom,“ uviedol v stanovisku pre TASR tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM