Zo Slovenska

Kde sú sľúbené nájomné byty? Je čas spustiť ich masívnu výstavbu, odkazuje Kollár

Vláda bude musieť podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) spustiť masívnu výstavbu nájomných bytov.

Ilustračný obrázok k článku Kde sú sľúbené nájomné byty? Je čas spustiť ich masívnu výstavbu, odkazuje Kollár
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Zdôraznil, že je to v tejto dobe obzvlášť dôležité, najmä v súvislosti s nárastom cien hypoték, stavebných materiálov či migračnou vlnou z Ukrajiny. Šéf parlamentu to povedal počas návštevy Oravskej Polhory, kde v piatok odovzdali do užívania 19 nájomných bytov.

Ideálny čas

„V tejto ťažkej dobe, keď rastú ceny nehnuteľností, hypoték, keď hypotéky začínajú byť absolútne nedostupné pre mladých ľudí, keď k nám prichádzajú Ukrajinci, teraz je veľmi dôležité spustiť masívnu podporu výstavby nájomných bytov,“ skonštatoval predseda parlamentu. Avizoval, že rakúsky investor je ochotný dať do výstavby bytov na Slovensku pol miliardy eur.

Štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková ubezpečila, že podpora nájomného bývania je jednou z priorít rezortu.

V minulom roku ministerstvo na obstaranie nájomných bytov priznalo obciam dotácie vo výške 25,7 milióna eur. Prispelo tak na 60 stavieb bytových budov a obstaranie 1269 bytových jednotiek.

Cez dotáciu a úver

„Ďalších 2,4 milióna eur predstavovala dotácia na obstaranie technickej výbavy bytov a dva milióny dotácia na obnovu 1569 bytových jednotiek,“ vyčíslil riaditeľ odboru komunikácie rezortu dopravy Ivan Rudolf. Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podľa neho za minulý rok poskytol na obstaranie obecných nájomných bytov úvery vo výške 44,7 milióna eur.

Na nájomné byty v Oravskej Polhore prispelo ministerstvo dopravy dotáciou vyše 322-tisíc eur, čo je 35 percent oprávnených nákladov. Ďalších viac ako 598-tisíc eur (65 percent oprávnených nákladov) získala obec formou úveru od ŠFRB. Bytovku postavili prostredníctvom vlastnej obecnej firmy.

„Bytovka je už pripravená, skolaudovaná, dotiahneme ešte nejaké papiere a ľudia sa môžu nasťahovať. Momentálne už máme všetky byty obsadené,“ uviedol starosta obce Michal Strnál.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM