Webnoviny - Svet

KDH a Most chce hlasovať o eurovale čo najskôr

WEBNOVINY.SK

SaS je ochotná diskutovať o skoršom hlasovaní

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je ochotná diskutovať o skoršom termíne hlasovania o zmenách v eurovale, ktoré požadujú koaliční partneri.

Musí mu však predchádzať ukončenie rokovaní výborov Národnej rady SR, ktorým predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) dodatok k Rámcovej zmluve medzi štátmi eurozóny a Európskym finančným nástrojom pridelil. Okrem toho musí mať za sebou hlasovanie ostatných 16 krajín eurozóny.

Sulík podľa jeho osobnej tajomníčky Tatiany Tóthovej „takéto rozhodnutie urobiť nesmie, musí ho spraviť plénum NR SR.“

Ako poukázala, dodatok bol do NR SR doručený 21. septembra a následne bol pridelený na prerokovanie výborom. „Termín je presne vymedzený v paragrafe 74 rokovacieho poriadku, ktorý uvádza, že táto lehota nesmie byť kratšia ako 30 dní,“ skonštatovala. Predseda NR SR podľa nej tak nemá žiadnu právomoc lehotu skrátiť, mohol by ju len predĺžiť. Odporúčame:

Fínsko schválilo euroval, Slovensko hľadá riešenie

Dzurindov kompromis je podľa SaS horší než Miklošov

Premiérka bude naďalej rokovať s SaS o eurovale

Spájať hlasovania je podľa premiérky predčasný krok

Obyčajní ľudia zvažujú podporu eurovalu

Dôveryhodnosť Slovenska majú podľa NBS v rukách politici

SaS nezahlasuje ani za euroval doplnený o kompromis BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd bude navrhovať na Koaličnej rade, ktorá bude v utorok, aby sa hlasovanie o eurovale konalo najneskôr medzi 13. až 16. októbrom.

Ako uviedla dnes pre agentúru SITA hovorkyňa strany Nora Czuczorová, podľa názoru strany je v tejto situácii nevyhnutné, aby sa o tejto téme rokovalo čo najskôr.

„Má to dva racionálne dôvody. Tým prvým je, že do tohto dátumu prebehnú hlasovania vo všetkých národných parlamentoch eurozóny. V dňoch 17.-18. októbra sa koná summit lídrov Európskej únie k eurovalu. Bolo by žiaduce, aby pani premiérka bola vyzbrojená jednoznačným stanoviskom NR SR k tejto téme,“ uviedla Czuczorová.

Urýchliť hlasovanie chce aj KDH

KDH chce tiež hlasovanie o eurovale v Národnej rade SR čím skôr a žiada, aby koalícia nečakala až do druhej polovice októbra. Povedal to predseda strany Ján Figeľ.

Dôvodom má byť to, že summit predsedov vlád krajín EÚ je 17. októbra a dovtedy euroval schvália všetky ostatné krajiny eurozóny.

Predseda parlamentu Richard Sulík avizoval, že o eurovale budú poslanci hlasovať 23. októbra.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM