Webnoviny - Svet

KDH: Budapešť musí opustiť ideu veľkého Maďarska

WEBNOVINY.SK

Pavol Hrušovský Foto: SITA/Ivan Kopčáni BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – „Budapešť musí opustiť ideu veľkého Maďarska. Tam je niekde problém, ktorý radikalizuje často krát postoje.“ Ak sa tak nestane, tak konflikt v slovensko – maďarských vzťahov bude pokračovať. „Žiaľ na úkor niektorých iných riešení vážnejších problémov,“ povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť člen predsedníctva KDH Pavol Hrušovský. Spolu s ďalšími hosťami diskusie, vicepremiérom končiacej vlády a podpredsedom strany Smer-SD Dušanom Čaplovičom a predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom sa zhodli na tom, že na zlepšenie vzťahov medzi Slovenskou a Maďarskou republikou treba ústupky na oboch stranách. Vo voľbách slovenským politikom občania odkázali – stop extrémizmu a radikalizmu, upozornil Hrušovský a zdôraznil, že slovensko – maďarské vzťahy nemajú len zlú minulosť.

Slovensko – maďarské vzťahy majú dve roviny, jednu vnútri Slovenska a druhú medzi dvoma štátmi, tvrdí Bugár. Podľa neho musia obe krajiny zmeniť i zákony, ktoré tiež na oboch stranách prispeli k zhoršeniu situácie. V prípade Slovenska je to napríklad zákon o štátnom jazyku. Každá vláda si musí uvedomiť, že vždy boli, budú a sú jednotlivci, ktorí svojimi vystúpeniami skomplikujú situáciu. No, „dôležitý je postoj vlády a nie postoj jednotlivcov“ a týka sa to maďarskej aj slovenskej vlády, doplnil líder Most-Híd.

Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Čaplovič odmietol, že by bol problém v tom, ako bola zostavená vládna koalícia – Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. Pripomenul, že vzťahy treba zlepšiť i preto, že od 1. januára Maďarská republika preberá predsedníctvo v Európskej únii. Občanov maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku pritom podľa Čaploviča netrápia dvojaké občianstvo alebo jazykový zákon, ale trápia ich sociálne a ekonomické problémy. K zlepšeniu nálad, ktoré sa často opierajú o negatívne historické skúsenosti má, ako tvrdí, prispieť aj spoločná publikácia historikov z oboch krajín na našu spoločnú históriu. Názory slovenských a maďarských historikov na naše dejiny sú jedným z bodov programu, ktoré uzavrela SR a MR, dodal.

Dušan Čaplovič tvrdí, že ak vychádzame z toho, že parlament sa tvorí z vôle voličov, tak mal Smer-SD, ktorý vo voľbách získal 35 % percent obsadiť tomu zodpovedajúci pomer postov v Národnej rade SR. Pripustil ale, že zatiaľ sa tak v histórii samostatnej SR nestalo. Nepovažuje zároveň za prejav politickej kultúry, ak vznikajúca koalícia nepozvala k rozhovor aj víťaza volieb. Hrušovský mu však odkázal, že v tomto netreba hľadať vinníka, lebo tu vinník nie je, keďže strany vznikajúcej stredopravej koalície ešte pred voľbami odkázali Smer-u že s ním spolupracovať nebudú. Stojí tiež za tým, že vo vznikajúcej vláde sú odborníci. Čaplovič namieta a tvrdí, že väčšinu ministrov a štátnych tajomníkov získali len ľudia z vedenia strán.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM