Webnoviny - Svet

KDH chce varovať tehotné ženy, aby nepili

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Opozičné Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) chce v parlamente presadiť povinné označovanie alkoholických nápojov, ktoré bude varovať tehotné ženy pred ich požívaním. Ženy tým chce varovať a mobilizovať, aby nepili v čase, keď očakávajú prírastok, pretože to ohrozuje vývin ich dieťaťa. Na tlačovej besede to dnes povedala podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská. Odhadla, že dôsledky pitia v tehotenstve negatívne ovplyvnia 200 až 250 detí ročne.

„Zámer je mobilizovať verejnú mienku, upozorniť mamičky a znížiť počet tých žien, ktoré pijú počas tehotenstva,“ upozornila Žitňanská. KDH podľa nej v parlamente navrhne novelizovať zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a zriaďovania protialkoholických záchytných izieb. Cieľom je, aby všetci výrobcovia a dovozcovia alkoholu mali na obaloch logo, ktoré tehotné ženy upozorní a varuje, že to je pre nich nápoj nevhodný. Objaviť sa môže aj nápis, že konzumácia môže ohroziť dieťa.
Deti, ktorých mamy v tehotenstve užívali alkohol, sa môžu narodiť s tzv. fetálnym alkoholovým syndrómom, povedala novinárom profesorka Mária Huttová z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Uviedla, že doposiaľ ešte stále veľké percento žien nevie, aké riziká hrozia ich deťom, ak počas gravidity užívajú alkoholické nápoje. Poškodený môže byť napríklad mozog, prejaviť sa to môže na tvári, ako napríklad skrátený nos, dlhšia horná pera či znetvorené uši.

Žitňanská chce, aby sa o návrhu diskutovalo už na schôdzi parlamentu, ktorá bude vo februári na budúci rok. Predložiť ho majú jej kolegovia. Platiť má od mája 2010. Nedebatovala o ňom zatiaľ so žiadnou opozičnou a koaličnou stranou. V minulosti sprevádzali novely tejto normy širokú diskusiu. Poslanci napríklad tento rok súhlasili s tým, že mladí do 15 rokov nesmú po 21:00 chodiť do barov a reštaurácií bez dozoru svojich rodičov. Ak to porušia, obec ich môže pokutovať. Mladí do 18 rokov alkohol piť nesmú.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM