Webnoviny - Svet

KDH hodnotilo voľby, za neúspechom vidia zlú komunikáciu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Podpredseda KDH Daniel Lipšic sa stále nerozhodol, či bude kandidovať na júnovom sneme na predsedu strany.

V sobotu členom Rady KDH, ktorá zasadala v Bratislave oznámil, že kandidatúru zvažuje. „Nie som rozhodnutý. Zvažujem kandidatúru. Zvažujem, či by som priniesol viac preferencií hnutiu, zvažujem aká je trauma delenia z minulosti,“ povedal Lipšic novinárom.

Predseda KDH Ján Figeľ bude na júnovom sneme opätovne kandidovať na najvyššiu stranícku funkciu. „Ja sa budem uchádzať o dôveru delegátov snemu KDH,“ povedal. Podľa neho by sa mal aj Lipšic jasne vyjadriť. „Je dôležité, aby sa jasne vyjadril, ani dnes nepovedal… , iba že zvažuje,“ vyhlásil Figeľ.

V súvislosti s tým, že Lipšic získal viac krúžkov vo voľbách ako on uviedol, že on sám nikdy nežiadal o krúžkovanie, preto je prekvapený vysokým počtom svojich preferenčných hlasov.

Problémom je komunikácia s voličmi

Lipšic tvrdí, že v KDH netreba meniť hodnoty, ale formu, ako ich komunikuje. „S našimi hodnotami ľudia súhlasia, napriek tomu nás nevolia. Prečo? To nie je chyba voličov, ale nás. Po týchto voľbách potrebuje mať pravicový volič nádej, že o štyri roky bude zostavovať vládu niekto iný,“ vyhlásil.

Podľa Lipšica KDH nie je obmedzené prírodnými zákonmi ôsmich percent. Myslí si, že Ján Figeľ priniesol veľa pri hnutie. „Dnes musíme mať sformovanú alternatívu voči vláde. Naši voliči musia mať nádej, že o štyri roky opäť nevyhrá Robert Fico. Poďme tú nádej sformovať. Musíme byť trošku aktívni,“ dodal.

Podľa neho kresťanskí demokrati cítia, že vo voľbách mohli získať viac. Šancu sme nevyužili. Zdôraznil, že keď prebehne v KDH korektná súťaž , ak sa rozhodne kandidovať na predsedu, tak nie je dôvod zo strany odchádzať. „Pevne verím, že súťaž v KDH korektná bude, ak bude,“ dodal.

Ján Figeľ tvrdí, že KDH má naviac

Figeľ priznal, že v parlamentných voľbách, ktoré boli 10. marca očakával, že KDH získa viac. Na druhej strane však poukázal, že kresťanskí demokrati v porovnaní s minulými voľbami získali viac o jeden mandát a o približne 10-tisíc hlasov, pričom ostatné vládne strany klesli.

„Sebadeštrukciou vlády prišlo k voľbám, ktoré dopadli najhoršie zo všetkých predčasných volieb. Očakávali sme, že Smer vyhrá voľby, otázka bola o koľko. Jedine KDH si udržalo podporu. KDH má však naviac,“ zdôraznil.

Podľa neho KDH bude musieť lepšie komunikovať, lepšie prezentovať výsledky, mobilizovať. „KDH 20 rokov absentovalo v ekonomickej oblasti. Boj s korupciou je dôležitá téma, ale sama o sebe neznamená rast zamestnanosti,“ do­dal.

KDH má podľa Figeľa na ďalší rast v podpore verejnosti a môže rozvíjať svoj potenciál aj v opozícii. Kresťanskí demokrati chcú byť dôslednou opozíciou. Požadujú primerané zastúpenie v kontrolných úradoch ako sú Najvyšší kontrolný úrad, či Úrad pre verejné obstarávanie. KDH bude obhajovať systém rovnej dane a úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri. Podporovať bude znižovanie deficitu a opatrenia, ktoré napomáhajú rastu zamestnanosti.

Rada KDH odporučila Figeľovi zvolať snem do konca júna. To znamená, že okresné snemy sa uskutočnia do konca mája.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM