Webnoviny - Svet

KDH je proti zrušeniu sviatku Sedembolestnej panny Márie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Rada KDH odmieta zámer vlády zrušiť sviatok Sedembolestnej Panny Márie patrónky Slovenska ako deň pracovného pokoja.

Ako povedal v sobotu na tlačovej besede po rokovaní celoslovenskej rady predseda KDH Ján Figeľ, ak takýto návrh vláda predloží do parlamentu, poslanecký klub KDH ho nepodporí. Ekonomický prínos takéhoto kroku je podľa Figeľa otázny.

KDH nepovažuje za vhodné kvôli tomu otvárať zmluvu medzi SR a Svätou Stolicou. Na miesto otvárania základnej zmluvy očakáva KDH ratifikáciu dvoch čiastkových zmlúv.

SR doteraz na základe základnej zmluvy s Vatikánom schválila zmluvu o duchovnej službe v ozbrojených silách a o výchove a vzdelávaní.

Zo základnej zmluvy vyplýva SR povinnosť prijať aj čiastkové zmluvy o výhrade svedomia a o financovaní cirkvi.

Vláda plánuje zrušiť dva štátne sviatky ako dni pracovného pokoja, čo by malo Slovensku pomôcť k ekonomickému ras­tu.

Premiér Robert Fico avizoval zrušenie Dňa Ústavy SR a presunutie sviatku Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu. Tento sviatok však chráni Vatikánska zmluva a preto jeho zrušenie, alebo presunutie je problematické. Možnosti skúmajú právnici.

Figeľ dnes tiež kritizoval konsolidačný balíček vlády. „Verejné financie a ekonomiku vládny návrh neozdraví, ale priotrávi,“ vyhlásil s tým, že niet horšieho dopadu ako nárast nezamestnanosti. Väčšina vládnych opatrení sa totiž prenesie na živnostníkov, malé firmy, dohodárov. KDH vníma kriticky aj presun 500 miliónov eur od sporiteľov na aktuálnu dôchodkovú spotrebu.

Rade KDH sa dnes nepodarilo zvoliť všetkých päť členov straníckeho predsedníctva, čo bola jej hlavná úloha. V prvom kole voľby členovia rady na návrh predsedu Jána Figeľa zvolili za členov predsedníctva Petra Macha ako predsedu konzília KDH a Petra Bobulu ako koordinátora pre regióny.

Ďalšie tri miesta mali obsadiť nominanti regionálnych štruktúr. V prvom kole prešiel len nominant trenčianskej rady KDH poslanec NR SR Marián Kvasnička. V druhom kole volieb zvolili členovia rady za člena predsedníctva bývalého vedúceho služobného úradu na ministerstve zdravotníctva Ladislava Štefanca, ktorého podporovala žilinská krajská rada. Ani v treťom kole však členovia rady nezvolili posledného člena najvyššieho straníckeho orgánu. O jeho zvolenie sa pokúsia opäť v septembri.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM