Webnoviny - Svet

KDH má výhrady k dvojakému občianstvu

WEBNOVINY.SK

SITA BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Strana KDH vyzýva Maďarskú republiku, aby sa zdržala jednostranných krokov a tak, ako ju zaväzujú medzinárodné zmluvy, bilaterálne rokovala so Slovenskom. Ak Budapešť prijme navrhovaný zákon o dvojakom občianstve bez konzultácie s našou vládou, KDH je pripravené prijať takzvané preventívne opatrenia. „Vidíme ich v legislatívnej zmene zákona o štátnom občianstve, tie by smerovali k strate takto nadobudnutého zdvojeného štátneho občianstva občana Slovenskej republiky,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii predseda KDH Ján Figeľ.

Kresťanskí demokrati považujú postup Maďarska za jednostranný premyslený krok, ktorý je brzdou na ceste dobrého priateľstva a je proti duchu spoločnej Európy. „V 21. storočí schvaľovať novelu zákona o štátnom občianstve na zákone z roku 1879 skôr pripomína revizionizmus a je krok späť,“ vyhlásil Figeľ. Po nástupe Fideszu sa podľa neho krajiny vracajú k témam, ktoré ich rozdeľovali pred ôsmimi rokmi. „Je mi ľúto, že nová vláda v Maďarskej republike takto otvára agendu aj medzi Slovenskom a Maďarskom, zvyšuje to nedôveru, nedorozumenia,“ poznamenal Figeľ. Štátne občianstvo bez podmienky trvalého pobytu tak, ako je definované v pripravovanom maďarskom návrhu, je v Európskej únii bezprecedentné.

Poukazovanie na iné ako štandardné formy dvojakého občianstva podľa Figeľa neobstoja. Slovensko uznáva dvojaké občianstvo za presných zákonných podmienok. Ako odpoveď na rozdelenia kontinentu z minulosti vníma Figeľ európsku integráciu. „V jej rámci máme všetci štátne občianstvo, národné občianstvo a spoločné európske, teda istým spôsobom už všetci máme dvojité občianstvo, a toto je ďalšia forma, ktorá nie je v duchu vytvárania spoločnej jednotnej Európy,“ dodal Figeľ.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM