Webnoviny - Svet

KDH stojí za vládou na čele s premiérkou Radičovou.

WEBNOVINY.SK

MICHALOVCE 24. septembra Odporúčame:

Schválenie eurovalu s právom veta je korektné riešenie

SaS definitívne vraví eurovalu nie

Mikloš by hlasovanie o eurovale spojil s podporou vlády

Euroval môže znamenať rozpad koalície, tvrdí Figeľ

DOSTÁL: Kto presadzuje spojenie hlasovaní, chce pád vlády

Gašparovič chce s poslancami hovoriť o eurovale

Takmer polovica Slovákov odmieta euroval

Fico chce koaličné hlasy, alebo hlasovanie o dôvere (WEBNOVINY) – Rada KDH sa na svojom dnešnom dopoludňajšom rokovaní v Michalovciach venovala predovšetkým vnútropolitickým otázkam a eurovalu a vysvetľovaniu, prečo je dôležité ho prijať.

Ako informovala Lucia Mihoková z komunikačného odboru predseda parlamentného poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský uviedol, že žolík je v rukách SDKÚ-DS, ktoré by malo rozhodnúť o tom, či bude hlasovanie o eurovale spojené s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde.

Ako zaznelo na rade aj z úst predsedu Jána Figeľa, KDH je stabilné, jednotné a stojí za vládou na čele s premiérkou Radičovou. KDH nebude iniciátorom spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.

„Keď my sme predložili kompromis, či hlasovať osobitne o tom, komu pôžičku poskytneme, minister Mikloš to odmietol. A teraz je práve takýto návrh na stole,“ povedal podpredseda Daniel Lipšic. Poslanec Fronc uviedol, že ak by hlasovanie o eurovale bolo neúspešné a padla by vláda, mali by byť nové voľby. Podporu eurovalu a súčasnej vlády vyslovili v diskusii, ktorá trvala okolo tri hodiny, aj ďalší členovia rady. Primátor Trnavy Vladimír Butko, otvoril aj otázku nového usporiadania volebných obvodov, ale ako uviedol minister vnútra Lipšic, tieto otázky odporúča komunikovať a pretláčať cez ZMOS.

KDH vyjadrili podporu reforme zdravotníctva

Rada KDH dnes vyjadrila aj podporu reforme zdravotníctva z pera ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Ako na brífingu po skončení rady Uhliarik informoval, štátne nemocnice treba transformovať na akciové spoločnosti, aby sa zaviedli jasné pravidlá hospodárenia a urobil sa v nich poriadok.

„Súhlasíme, že nemocnice treba primerane financovať, aj s tým, že štát by mal zvýšiť platby odvodov za svojich poistencov. Na strane druhej treba však dosiahnuť, aby nemocnice fungovali a hospodárili efektívne, ako aj transparentne. Rada KDH žiada, aby sa o týchto otázkach hovorilo v rámci prípravy budúcoročného štátneho rozpočtu,“ povedal Uhliarik, no odmietol konkretizovať čísla s tým, že o tom ešte budú rokovať s partnermi z vládnej koalície.

„Pokiaľ ide o výpovede lekárov, sme ochotní rokovať o ich požiadavkách. Rokovania by sa mohli uskutočniť niekedy koncom septembra, začiatkom októbra,“ odpovedal Uhliarik na otázku agentúry SITA. Trvá však na tom, že najprv treba v nemocniciach urobiť poriadok, lebo ako povedal, nemožno donekonečna nalievať stámilióny. Nie je však zástancom zavedenia paušálnych platieb za návštevu ambulancie lekára, za deň hospitalizácie v nemocnici. Nebráni sa však predstave, aby ambulancie a nemocnice vyberali platby za poskytovanie nadštandardných služieb.

Pokiaľ ide o oblasť cestovného ruchu, Figeľ informoval novinárov, že vláda pripravuje koncepciu podpory rozvoja cestovného ruchu, na základe ktorej by mali subjekty dostávať finančnú pomoc na rozvojové projekty jedna k jednej. Takýto návrh materiálu chcú predložiť na rokovanie vlády.

Ján Figeľ adpotoval disidenta

Ako informovala Lucia Mihoková predseda KDH Ján Figeľ udelil kubánskemu disidentovi Alfredovi Batistovi Čestnú medailu predsedu KDH pri príležitosti 20. výročia vzniku KDH za prínos a odvahu v boji proti totalitnému režimu, potláčaniu ľudských práv a slobôd na Kube.

Alfredo Batista bol vo väzení od roku 2003 za údajnú podvratnú činnosť voči štátu. V súčasnosti žije aj s rodinou v exile v Španielsku. Ján Figeľ sa rozhodol Alfreda adoptovať v roku 2006, na výzvu nadácie Pontis. Udržoval kontakt s jeho rodinou, finančne a morálne ju podporoval. Jeho manželka Melba Santana bola aktívnou členkou hnutia s názvom Ženy v bielom (Damas de Blanco) a viackrát sa stala terčom násilia prívržencov kubánskeho vládneho režimu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM