Webnoviny - Svet

KDH zvažuje zmenu predsedu, alternatíva však na scéne nie je

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – V KDH sa po kauze „zlatých padákov“ začalo diskutovať, či by mal Ján Figeľ po budúcotýždňovom sneme zostať na čele hnutia.

Podľa informácií agentúry SITA táto kauza a Figeľ na čele hnutia môže KDH dostať pod hranicu zvoliteľnosti.

K zváženiu zotrvania vo funkcii Figeľa vyzvali niektorí zástupcovia KDH z vyšších i nižších štruktúr strany.

Podľa informácií agentúry SITA však Figeľ výzvy na nekandidovanie na predsedu zatiaľ odmieta.

Boj o lídra by mohol poškodiť

Podľa viacerých kresťanských demokratov by volebný súboj Figeľa na sneme s akýmkoľvek kandidátom hnutie ešte viac poškodil a rozdelil.

V hnutí sa tiež diskutuje o tom, kto by mohol Figeľa nahradiť. Zatiaľ nikto takú osobu neoznačil.

Všetky diskusie o zvažovaní kandidatúry na predsedu sú podľa analytika Jána Baránka irelevantné, pokiaľ nie je alternatíva, teda KDH nevie pomenovať nástupcu.

„Chýba mi teda krok B,“ povedal dnes pre agentúru SITA Baránek s tým, že určite sú v hnutí schopní ľudia, ktorí by KDH mohli viesť. Nie všetci delegáti na budúcotýždňovom sneme budú podľa neho presvedčení, že by mal Figeľ odstúpiť.

„KDH je dosť konzervatívna strana aj v tomto. Výmena predsedov v tejto strane bola vždy dobrovoľná. KDH dosť lipne na takomto postupe,“ dodal.

Zlaté padáky v ekonomickej kríze

Kauza zlatých padákov však podľa Baránka KDH poškodí, hoci také padáky nie sú ojedinelé. Na druhej strane poukázal, že sa nikdy nedávali v čase takej ekonomickej krízy.

„Voliči to vnímajú ako aroganciu moci. Ďalšia vec je že teraz ich dostali po 14 mesiacoch vo funkciách, v minulosti to bolo po dlhšom období,“ povedal Baránek.

Pokiaľ sa podľa neho časom ukáže, že tieto negatíva sú spojené s Figeľom, tak KDH bude stáť pred voľbou, či vymeniť predsedu, ale to sa podľa neho môže ukázať až časom.

Vo štvrtok o zlatých padákoch rokovalo predsedníctvo KDH.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM