Webnoviny - Svet

KEREKESOVÁ: Kamene sú plné metafyzických odkazov

WEBNOVINY.SK

Animátorka a režisérka Katarína Kerekesová. Foto: SITA TRENČIANSKE TEPLICE 22. júna (WEBNOVINY) – Animátorka a režisérka Katarína Kerekesová uviedla na tohtoročnom Art Film Feste v premiére svoju novinku s názvom Kamene. Animovaná bábková snímka prináša príbeh ženy, ktorá prichádza za manželom do kameňolomu, kde sa tak stretávajú dva svety – mužský a ženský. Žáner sa podľa autorky filmu nedá striktne vymedziť a myslí si, že sa im skutočne podarilo vytvoriť niečo nové. „Ja tomu hovorím animovaný bábkový muzikál. Hudobný skladateľ Marek Piaček mu hovorí opera, aby to nedegradovalo. Ja mám zas rada, keď je to bližšie verejnosti. Je to otázka na diskusiu, ale v každom prípade je to animovaný hudobný film,“ povedala Katarína Kerekesová v rozhovore pre agentúru SITA.

Libreto ku snímke vzniklo na základe poézie Mily Haugovej. „Vzácne sa to stretlo s príbehom filmu a skutočne, citáty z básní boli akoby písané pre príbeh tej ženy,“ vysvetlila Kerekesová. Poéziu Mily Haugovej objavila náhodou. „Myslím, že to bolo také zvláštne spojenie, že sa mi to proste udialo tak, aby to bolo presne tak, ako to má byť v tom filme. Film je plný rôznych metafyzických odkazov a to sa dialo stále okolo neho, až do jeho premiéry,“ ako napríklad to, že speváčka Dada Iliašová Mazalová, ktorá naspievala piesne hlavnej hrdinky, bola počas nakrúcania tehotná a spolu s filmovou hrdinkou porodila aj vlastnú dcéru menom Emília. „Veľmi osobná rovina tohto filmu je tá, že je to aj moje vyrovnanie s osobnou bolesťou, ktorú som mala, tak sa mi to zhmotnilo to tejto témy,“ priblížila.

Hudbu k filmu Kamene zložil Marek Piaček. „Páčil sa mi spôsob, ako pracuje s dramaturgiou hudby, ako používa text,“ vysvetlila režisérka. „Kostry bábkam urobil Ondřej Zika v Prahe, ktorý robil ešte na Barrandove. Mimochodom, tiež hovoril, že to bola taká hodinárska práca. Potom, sa bábkam nahodili korpusy a kostýmy, robila ich Táňa Šulíková, a hlavičky sme vyrábali spolu s Ivou Šebestovou … Takisto, čo sa týka scény, najprv sa urobil model počítačový, potom sme to prevádzali do reality. Ja mám veľmi rada prácu s materiálom, takže to bola pekná práca, ale tých päť rokov obsahuje nielen proces výroby, ale aj produkčnú fázu nakrúcania a postprodukcie – obrazovej a zvukovej, čiže tých päť rokov bolo naplnených, aj keď to bolo v rámci mojej materskej,“ popísala prácu na projekte.

Animovaný hudobný film Kamene mal premiéru na aktuálnom Art Film Feste, od septembra ho kiná uvedú v rámci Projektu 100. Snímka sa možno objaví na ďalších festivaloch. „Snažíme sa obposlať nejaké festivaly, čakáme na odpovede, uvidíme, aký bude ohlas v zahraničí. Ide o to, aby sme nejakým spôsobom urobili exkluzívnejšiu medzinárodnú premiéru,“ doplnila Kerekesová, ktorá už teraz začína pracovať na novom projekte – televíznom večerníčku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM