Webnoviny - Svet

Kežmarok zaplnili remeselníci, začal sa obľúbený festival

WEBNOVINY.SK

KEŽMAROK 13. júla (WEBNOVINY) – V dnešných ranných hodinách sa otvorili brány 22. ročníka remeselníckeho festivalu Európske ľudové remeslo v Kežmarku.

Slávnostné otvorenie podujatia sa začalo tradičným sprievodom a dobýjaním mestských hradieb krátko popoludní.

Návštevníci môžu až do nedele obdivovať umenie a šikovnosť okolo 220 remeselníkov nielen z celého Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Litvy, Španielska a Holandska.

Tak, ako po minulé roky, aj tento ročník je venovaný niektorému z kežmarských cechov, ktoré tu v minulosti pôsobili. Tohtoročný festival je venovaný cechu mlynárov a cechu pekárov. Tých si môžu návštevníci pozrieť na nádvorí Kežmarského hradu.

Záujem o festival je obrovský

Podľa riaditeľa festivalu Igora Kredátusa záujem o účasť na festivale je aj po viac ako 20 rokoch stále obrovský. Tento rok sa organizátorom hlásilo okolo 400 remeselníkov, preto museli robiť medzi remeselníkmi výber.

V Kežmarku sa tento rok predstavuje aj vyše 20 remeselníkov, ktorí tu ešte neboli. Na festivale sa už tradične prezentujú aj stredné umelecké či odborné školy.

Festivalový areál sa nachádza na celom Hradnom a Hlavnom námestí.

Európske ľudové remeslo v Kežmarku nie je len o remeslách. Podujatie zároveň poskytuje veľké množstvo kultúrnych podujatí.

Prevažuje predovšetkým folklór, ktorý si môžu návštevníci pozrieť hneď na troch pódiách pred radnicou, pred hradom a priamo na hradnom nádvorí.

Okrem ľudovej hudby a folklóru pripravili organizátori aj tradičné podujatie Kežmarok sa zabáva, ktoré sa uskutoční v sobotu večer na hlavnom pódiu pred radnicou.

Rozmanitý program pre každého

Samostatnú ponuku, ktorá však zapadá do programu festivalu, pripravilo Múzeum v Kežmarku. Pre najmenších návštevníkov pripravili počas soboty a nedele rozprávku Zlaté jablká priamo v interiéroch hra­du.

Pre dospelých pripravilo múzeum dramatizovanú nočnú prehliadku hradu pod názvom Krvavé dejiny.

Múzeum pripravilo vo svojich expozíciách okrem stálych výstav aj výstavu pod názvom Od zrna po voňavý peceň chleba či Nemecké noviny na Slovensku.

Tohtoročnou novinkou pre všetkých, ktorí sa nemôžu na podujatí zúčastniť alebo sa chcú nechať inšpirovať, pripravili organizátori online prenos z remeselníckeho festivalu.

Záujemcovia nájdu živé obrázky na oficiálnej stránke podujatia www.elro.kezmarok.sk.

Súboj o titul kráľa

Vyše 200 remeselníkov sa uchádza o titul Kráľa remesla EĽRO 2012. „V minulosti sa kráľom remesla stal ten, ktorý vyzbieral najviac mincí do pokladničky, s čím vznikli isté problémy. Teraz všetci členovia organizačného výboru navrhnú piatich remeselníkov, z ktorých nakoniec vzíde Kráľ remesla,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu festivalu.

Remeselníkom na festivale nestačí len predávať svoje výrobky, ale musia ich pred návštevníkmi aj predvádzať. Rozhoduje však aj náročnosť predvádzaného remesla.

Kráľom remesla z minulého roku je šindliar Peter Kormoš z Vikartoviec. Ten aj odovzdá žezlo novému držiteľovi titulu Kráľa remesla 2012, ktorého spoznáme na záver festivalu v nedeľu.

Za kultúrou parným vlakom

Aj tento rok sa dá na remeselnícky festival do Kežmarku dostať parným vlakom. V sobotu bude medzi Popradom a Podolíncom premávať historický parný vlak.

Z Popradu bude mať odchod o 9:13 a 13:15. Z opačnej strany z Podolínca o 10:40 a 15:25. Jazdu parným vlakom zabezpečuje Klub historických železničných vozidiel z Popradu. 

Remeselnícky festival Európske ľudové remeslo bude pre verejnosť otvorený dnes do 19:00, v sobotu od 9:00 do 19:00 a v nedeľu od 9:00 do 16:00.

Dospelí zaplatia za vstup do festivalového areálu päť eur, deti a mládež do 18 rokov tri eurá. Deti do osem rokov a dôchodcovia nad 70 rokov majú vstup zdarma.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM