Webnoviny - Svet

Kirgizskí poslanci inšpirovaní parlamentom v SR

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Kirgizskí poslanci sa inšpirovali spôsobom ako komunikuje s verejnosťou slovenský zákonodarný zbor. Tak ako na Slovensku, aj v Kirgizsku už chcú zverejňovať všetky návrhy zákonov a prijaté zákony na internetovej stránke parlamentu. Takéto zvýšenie otvorenosti a transparentnosti práce parlamentu už kirgizskí poslanci navrhli upraviť aj priamo v rokovacom poriadku. Tento krok je zároveň jedno z odporúčaní rozvojového projektu, ktorý v tejto krajine realizovala organizácia NISPAcee – Asociácia inštitútov a škôl verejnej správy v strednej a východnej Európe.

Ako ďalej informovala agentúru SITA Elena Žáková z asociácie, plánujú tiež inováciu celého parlamentného portálu tak, aby bol viac interaktívny, umožňoval komunikáciu s verejnosťou a poskytoval viac informácií vrátane videozáznamov z rokovaní. Podľa Žákovej by predstavitelia kirgizského parlamentu privítali možnosť tréningu na Slovensku pre relevantných pracovníkov parlamentu a poslancov, aby sa naučili ako efektívne zvládnuť komunikáciu s občanmi v rámci takéhoto otvoreného systému.

Podľa slovenského vzoru majú kirgizské návrhy zákonov obsahovať aj dopadové štúdie a budú predkladané na verejnú diskusiu. V rámci projektu sa kirgizským partnerom, predovšetkým na ministerstve spravodlivosti, pozdával aj slovenský systém jednotného portálu právnych predpisov, ktorý by chceli tiež zriadiť. Ďalším odporučením, ktoré sa stretlo s vysokým záujmom je darovanie percenta z dane z príjmu tzv. asignačná daň.

SITA

Rozvojový projekt NISPAcee mal za cieľ zlepšiť účasť kirgizských organizácií občianskej spoločnosti na tvorbe politík. V záverečnej správe ponúkajú súbor takmer 50 odporúčaní na jeho dosiahnutie. Kirgizskí partneri majú pritom záujem pokračovať v spolupráci s NISPAcee aj v budúcnosti, aby im pomohli uviesť viaceré odporúčania do praxe, zdôraznila Žáková. Projekt sumou vyše 104 000 eur podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM