Rastislav Búgel Správy Zo Slovenska

Poslanci požiadali prezidenta Andreja Kisku, aby lietal len služobne

Lety prezidenta Andreja Kisku neostali bez povšimnutia. Poslanci ho požiadali, nech využíva ministerskú letku len na pracovné účely.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci požiadali prezidenta Andreja Kisku, aby lietal len služobne
Zdroj: TASR

Poslanci Národnej rady SR dnes požiadali prezidenta Andreja Kisku, aby lietadlá Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky využíval iba na cesty súvisiace s výkonom jeho ústavnej funkcie. Za takéto uznesenie zahlasovalo 92 členov snemovne.

Plénum zároveň konštatovalo, že prezident SR dlhodobo používal lietadlá leteckého útvaru ministerstva vnútra na súkromné cesty. Návrh uznesenia v tomto znení predložili Anton Hrnko (SNS), Elemér Jakab (Most-Híd) a Martin Nemky (Smer-SD). Podporili ho všetky koaličné strany, poslanci ĽSNS a trojica nezaradených okolo Martiny Šimkovičovej.

Uznesenie prišlo po tom, ako minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v pléne informoval, že od 1. januára 2015 do 24. marca 2017 lietadlá letky ministerstva vnútra vykonali 880 letov na palube s ústavnými činiteľmi. Z tohto počtu prezident Kiska vykonal 454 letov, premiér Robert Fico (Smer-SD) 183, predseda NR SR 66 a ostatní ústavní činitelia 178 letov.

Lety, ktoré nesúviseli s výkonom funkcií, boli vykonané na žiadosť Kisku, čo bolo 319 letov z a do Popradu, a na žiadosť Fica, čo boli štyri lety – z a do Prahy a do Košíc a späť. Kaliňák tiež uviedol, že Kiska neuhradil čiastku 789 525 eur. Ak by sa zarátali aj lety z roku 2014, spolu by to bolo podľa Kaliňáka 955 000 eur.

Kiska reagoval tým, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov mu na základe jeho žiadosti oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín, a tak je jeho úlohou ochraňovať ho po celý tento čas.

Úrad mu podľa jeho slov odporučil, aby využíval namiesto súkromných liniek letku Ministerstva vnútra SR. „Minister vnútra ma osobne požiadal, aby som skutočne túto letku využíval. Mrzí ma, že minister vnútra opätovne klame, a mrzí ma, že práve takýto človek zastáva takú dôležitú funkciu, ako je minister vnútra SR,“ konštatoval prezident.

Zároveň odporučil poslancom, pokiaľ majú skutočne záujem o to, ako sa účelovo nakladá s prostriedkami štátu, a pokiaľ im nejde len o účelovú kampaň proti prezidentovi, aby sa informovali na využívanie všetkých lietadiel aj vrtuľníkov za posledné tri roky. A tiež na nákup lietadiel a ich využívanie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM