Správy

Kliešťovej encefalitídy je opäť viac: Slovensko je v Európe na čele v počte epidémií

Zvýšené počty kliešťovej encefalitídy zaznamenávajú v posledných rokoch slovenskí epidemiológovia. Za deväť mesiacov tohto roka bolo hlásených už 144 prípadov, pričom vlani za celý rok ich bolo 156.

Ilustračný obrázok k článku Kliešťovej encefalitídy je opäť viac: Slovensko je v Európe na čele v počte epidémií
Zdroj: TASR

Za posledné roky je najvyššia chorobnosť evidovaná v Žilinskom, Banskobystrickom kraji a Trenčianskom kraji. Podobne ako minulý rok boli túto sezónu hlásené štyri epidémie tohto ochorenia.

Dôvodom bola konzumácia nepasterizovaného kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Rizikové salašnícke výrobky

„Za ostatné roky pozorujeme nárast výskytu ochorení kliešťovej encefalitídy takmer v celej Európe vrátane Slovenska. Slovensko je v rámci Európy špecifické každoročným výskytom epidémií kliešťovej encefalitídy. Okrem ,zaklieštenia' môže človek ochorieť konzumáciou infikovaného surového kozieho a ovčieho mlieka, prípadne výrobkov z nich, najmä preto, lebo Slováci obľubujú tradičné salašnícke výrobky z ovčieho mlieka. Posledné roky sa propagujú pozitívne účinky nepasterizovaného kozieho mlieka na imunitný systém. Ak infikované kozie mlieko konzumuje človek so zníženou imunitou, následky môžu byť fatálne. Na Slovensku bol zaznamenaný aj takýto prípad,“ uviedla pre TASR Jana Kerlik z oddelenia epidemiológie banskobystric­kého RÚVZ.

Ako o tom informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová, pokiaľ sa človek nechce vzdať tradičných slovenských pochúťok či kozieho mlieka a zároveň sa nechce vystavovať riziku ochorenia, odporúčajú odborníci dať sa zaočkovať.

Nízka zaočkovanosť

„Niektoré poisťovne na Slovensku očkovanie proti kliešťovej encefalitíde aj čiastočne preplácajú. Zaočkovanosť u nás je nízka, každoročne len okolo jedného percenta. Na porovnanie, v susednej Českej republike je to približne 20 až 30 percent a v Rakúsku je zaočkovaných 80 až 90 percent populácie,“ priblížila.

„Rakúsko v 70. rokoch dokonca patrilo ku krajinám s najvyšším počtom ochorení. Vďaka očkovaniu sa tam podarilo znížiť počet prípadov kliešťovej encefalitídy o 90 percent v porovnaní s predvakcinačnou érou,“ dodala.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie