Webnoviny - Svet

Kližan sa chce dostať aspoň na bývalé pozície

WEBNOVINY.SK

Martin Kližan Foto: SITA/AP NEW YORK 31. augusta (WEBNOVINY) – Martin Kližan sa vďaka presvedčivým výkonom v kvalifikácii dvojhry na US Open v New Yorku stal jedným z iba dvoch slovenských tenistov v hlavnej súťaži mužov, ale v internom národnom renkingu je momentálne až sedmičkou. „Popadali mi body a potrebujem nejaké uhrať, aby som sa dostal čo najrýchlejšie aspoň tam, kde som bol,“ skonštatoval 21-ročný zverenec Ladislava Simona v rámci programu NTC pre agentúru SITA po pondelňajšej prehre 1:6, 3:6, 0:6 s niekdajším lídrom svetového rebríčka Juanom Carlosom Ferrerom zo Španielska.

Impulzívny ľavák napriek výskytu „až“ na 293. mieste v renkingu za Lukášom Lackom, nereprezentujúcim Karolom Beckom, generačným kolegom Andrejom Martinom, Markom Semjanom, veteránom Dominikom Hrbatým a Pavlom Červenákom takmer nepochybne bude singlovou dvojkou výberu kapitána Miloslava Mečířa na blížiaci sa „záchranársky“ daviscupový zápas v Bielorusku (17. – 19. septembra). V apríli figuroval na 183. priečke, predtým v marci nesklamal v Davis Cupe v Rakúsku, počas tejto sezóny trikrát zdolal členov Top 100 a v marockej Casablance potrápil Švajčiara Stanislasa Wawrinku, vtedy 23. v počítačovom poradí.

„Teraz sa rozhodujem, či po daviscupovom vystúpení v Minsku zamieriť na challengerové turnaje do Uzbekistanu, Kórejskej republiky a Kazachstanu alebo ísť na turnaje kategórie ITF Futures. Isté však je, že to bude na ´harde´. Na antuke v tom období vôbec neplánujem hrať,“ predznamenal M. Kližan, ktorý práve na najpomalšom podklade získal titul v súťaži chlapcov na vrcholnom parížskom Roland Garros 2006. Na prelome rokov 2009 a 2010 ťahal na tvrdom povrchu sériu 8 nezdarov.

Kližan pri svojej absolútnej seniorskej premiére v hlavnej súťaži na úrovni „veľkej štvorky“ kládol o 9 rokov staršiemu Ferrerovi (24. v hodnotení) výraznejší odpor iba v druhej časti, v ktorej aj prostredníctvom okamžitého rebrejku vyrovnal z 1:3 na 3:3, následne však nezískal už ani gem. V úvodnom dejstve súper hneď odskočil na 2:0 a od stavu 2:1 už bodoval iba on. „Čakal som, že Ferrero si bude počínať veľmi dobre, ale toto bol fakt úplne iný hráč, iný štýl, všetko úplne iné ako v tej kvalifikácii, v ktorej som mal súperov challengerovej výkonnosti. Španiel je na svetovej úrovni, veľmi skúsený. Robil málo chýb, nedaroval mi žiadnu loptu, sám dobre podával a na môj servis sa stále hralo. Nedával mi veľa šancí. Vôbec som nevedel, čo mám na dvorci robiť, bolo to ´blbé´. Ak chcem ísť do prvej stovky rebríčka, potrebujem veľa zápasov s protivníkmi takýchto kvalít, aby som si zvykol, naučil sa proti nim hrať a aj ja nazbieral dostatok skúsenosti. Je pravda, že som mohol dostať aj ľahšieho súpera, ale nechcem sa vyhovárať na žreb – treba to brať tak, ako to príde,“ uznal Martin Kližan.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM